Spotrebné úvery rastú posledné roky silným dvojciferným tempom

13. februára 2017 10:52
SITA, voFinanciach.sk
Sporenie, platenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com

Spotrebné úvery v minulom roku medziročne vzrástli o 17 %.

Objem spotrebných úverov dosiahol na konci vlaňajška 4,56 mld. eur. V porovnaní s decembrom 2015 sa objem spotrebných úverov v závere uplynulého roka zvýšil o 17 %. “Najobľúbenejšie medzi Slovákmi sú spotrebné úvery so splatnosťou dlhšou ako päť rokov, ktoré predstavovali väčšinu objemu, takmer 4 mld. eur. Z celkových spotrebných úverov teda tvorili až 87 %,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Historické úroky

Spotrebné úvery sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Úrokové sadzby sa pohybujú na historicky najnižších úrovniach. Trhový priemer úrokových sadzieb na spotrebných úveroch bol koncom roka 9 % p. a.

Spotrebný úver je úver poskytnutý domácnostiam za účelom nákupu spotrebných tovarov alebo služieb, resp. zaobstarania bývania. Na rozdiel od napríklad investičných úverov sa predmet kúpy nestáva zdrojom príjmov na splatenie tohto úveru. Spotrebný úver môže mať podobu kontokorentného úveru, kreditnej karty, splátkového úveru.

Zdroj: SBA

Zvýšený záujem o spotrebné úvery eviduje aj Poštová banka. Záujem o úvery v Poštovej banke zaznamenal vzostup najmä v posledných mesiacoch. V januári to bol medziročný nárast úverových žiadostí o takmer 26 %. Priemerná čerpaná výška úveru bola v Poštovej banke približne 9 249 eur.

Spotrebákom by sa malo dariť aj naďalej

Spotrebné úvery rastú posledné roky silným dvojciferným tempom, otázkou podľa Tatra banky je, či bude trend pokračovať aj v novom roku. “Na základe výkonnosti ekonomiky nie je veľký dôvod na spomalenie, Slovensko však bolo v roku 2016 v rámci strednej a východnej Európy na prvom mieste v tempe rastu spotrebných úverov a s iba malým odstupom od prvého miesta v objeme spotrebných úverov,“ skonštatovala Tatra banka.

Dominujú hypotéky

Celkový objem úverov pre obyvateľstvo na Slovensku presiahol ku koncu minulého roka 28-miliardovú hranicu. Z toho najväčšiu časť tvorili úvery na bývanie, a to 21,92 mld. eur.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články