PORADŇA: Spoločný bankový účet šetrí náklady, dôležitá je však dôvera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spoločne, spolu, puzzle
Ľudia prikláňajúci sa k extrémistickým názorom sú mentálne menej zdatní. pixabay.com

Partnerský zväzok znamená nielen spoločný život, ale aj majetok a peniaze.

Jednou z vecí, ktoré manželia alebo partneri vo vzťahu riešia, sú financie. Či mať bankové účty oddelené, alebo spravovať peniaze spoločne. Treba nájsť také riešenie, s ktorým budú obaja spokojní. Údaje vyplývajú z vyjadrení bánk pre portál voFinanciach.sk.
Výhody a nevýhody
Plusom spoločného účtu je úspora na poplatkoch. Jeden účet stojí menej ako účty dva. Výhodou podľa mBank je, že ak pár má spoločné účty za domácnosť či hypotéku, peniaze sa kumulujú na jednom účte, bez potreby ich presúvať ku dňu splatnosti úverov a faktúr. Domácnosť tak má lepší prehľad o svojom hospodárení. To v dlhodobom horizonte podľa mBank umožňuje lepšie rozloženie výdavkov alebo spoločné sporenie.

Výhodou teda je, že partneri môžu lepšie spravovať rodinné financie. Dvojica si však musí plne dôverovať, keďže partner bude vedieť o všetkých výdavkoch toho druhého. Môžu totiž nastať spory o to, kto z dvojice minul viac peňazí, keďže je predpoklad, že jeden zarába viac a druhý menej. Hádka môže vzniknúť aj vtedy, keď jeden rád šetrí a druhý si zvykne dopriať.
Ak príde rozvod
Problémy môžu nastať v prípade rozvodu. Nie je možné jednoznačne určiť, ktoré financie komu patria. V prípade hádky môže jeden z partnerov zbaviť toho druhého všetkých práv a ten môže ostať nemilo prekvapený napríklad pri bankomate, keď sa nedostane k peniazom. Pri spoločnom účte sa však môžu manželia rozhodnúť, či budú mať obaja rovnocenný prístup k účtu alebo bude majiteľ účtu iba jeden z manželov a druhý bude len disponent.

Nevýhodou spoločného účtu podľa Slovenskej sporiteľne je, že niektoré úkony môžu vykonať len spoločne obaja majitelia. Naopak s prostriedkami na účte môže disponovať hociktorý z majiteľov aj bez súhlasu toho druhého, teda môže tak urobiť aj v rozpore s vôľou druhého majiteľa. “Napríklad vyčerpať z účtu všetky peňažné prostriedky alebo účet zrušiť. Rovnaké práva má aj druhý majiteľ, takže nie je zriedkavé, že sa takýto účet môže stať predmetom riešenia sporov medzi jeho majiteľmi,“ povedal vedúci oddelenia retailových depozít Slovenskej sporiteľne Peter Janovíček.
Čo v prípade úmrtia
Pri spoločných účtoch Poštová banka vníma určité riziko s dostupnosťou financií pri blokácii účtu v prípade úmrtia partnera. Taktiež pri prípadnej exekúcii na účte by sa tak obaja partneri nevedeli podľa vyjadrení Poštovej banky dostať k svojim peniazom. “Práve preto našim klientom odporúčame, aby mali vlastný účet založený na svoje meno a vyhli sa možným komplikáciám,“ uviedla Poštová banka. Avšak napríklad v UniCredit Bank úmrtie niektorého z majiteľov neznamená obmedzenie prístupu k financiám na tomto účte.

Ďalšou možnosťou je zriadenie samostatných účtov pre členov rodiny pod jednou strechou. Správa rodinných financií v jednej banke je podľa Sberbank výhodná. Páry získajú zľavy, prakticky v reálnom čase si môžu presúvať peniaze z jedného účtu na druhý, banka má o finančnej situácii oboch partnerov lepší prehľad, čo môže uľahčiť situáciu pri prípadnej žiadosti o úver.
Ponuka bánk

Banky špeciálne spoločné účty pre manželov či partnerov veľmi neponúkajú. A ak áno, tak majiteľom účtu môže byť väčšinou len jeden z dvojice a druhý iba disponent. Alternatívou môže byť, že jeden z partnerov udelí práva k svojmu súčasnému účtu tomu druhému.
mBank
Otvorenie bežného účtu mKonto umožňuje aj v prípade dvoch rovnocenných majiteľov, pričom nezáleží na tom či sú manželia alebo pár, ktorý chce mať spoločný bankový účet. mKonto si klient môže založiť cez internet, pričom zadá svoje a partnerove údaje. Kuriér následne doručí zmluvy na určené miesto a po ich podpísaní  a overení banka účet aktivuje. Druhou možnosťou je spoločná návšteva niektorého z obchodných miest mBank, kde účet otvoria na počkanie. Vedenie mKonta je bezplatné.
UniCredit
Banka bežne zriaďuje jeden účet pre dvoch i viacerých plnoletých klientov,  pričom každý z nich má postavenie majiteľa účtu. Z právnych úkonov týkajúcich sa takéhoto spoločného účtu sú oprávnení a povinní všetci majitelia konať s účtom spoločne a nerozdielne. V prípade úmrtia niektorého z majiteľov účtu sú ostatní majitelia účtu oprávnení nakladať s peňažnými prostriedkami na spoločnom účte. V prípade úmrtia jedného z majiteľov účtu je banka oprávnená účet blokovať proti výberom, ak sú na tento účet poukazované dôchodkové dávky.
ČSOB
Spoločné bankové účty neponúka. V prípade, že manželia chcú využívať jeden bankový účet, je to možné, avšak jeden z nich by sa stal jeho majiteľom, druhý disponentom.
OTP Banka
Banka nemá v portfóliu spoločný bankový účet pre manželov či páry a ani v blízkej budúcnosti neuvažuje o zavedení spoločného bankového účtu. Praktickým riešením je určenie disponenta na účte, ktorý môže nakladať s finančnými prostriedkami na účte.
Poštová banka
Ponúka osobný účet, ktorý môžu využívať manželia aj partneri, ktorí nie sú v oficiálnom zväzku. Nie je však možné zriadiť účet s právami pre viacerých majiteľov. Klientom ponúka banka štandardné zriadenie osobného účtu s jedným majiteľom, ktorý si môže zvoliť až troch disponentov. Zvolený disponent môže plnohodnotne disponovať s prostriedkami na účte priamo cez obchodné miesto, prostredníctvom elektronického bankovníctva alebo s platobnou kartou.
Prima banka
Nemá v ponuke spoločný bankový účet. Majiteľom osobného účtu môže byť iba jedna osoba. Majiteľ účtu však môže určiť osobu, ktorá bude s jeho účtom disponovať a zároveň môže sprístupniť účet na disponovanie disponentovi prostredníctvom služieb internet bankingu a platobnej karty. Prima banka nemala v ponuke spoločný bankový účet ani v minulosti.
Sberbank Slovensko
Jeden spoločný bankový účet pre dvojice, kde sú obaja rovnocenní majitelia, Sberbank neponúka. Má však v ponuke dva samostatné balíky služieb pre páry za jednu zvýhodnenú cenu. Vedenie jedného spoločného účtu, na ktorom sú obaja partneri rovnocenní majitelia, považuje banka za náročnejšie z praktického hľadiska. Preto skôr uprednostňuje zvýhodnenie zriadenia viacerých samostatných účtov pre členov rodiny.
Slovenská sporiteľňa
Spoločný vklad na bežných účtoch v minulosti banka ponúkala, avšak v súčasnosti to nemá v ponuke a ani tak neplánuje urobiť. Má ho v ponuke len pre klientov vkladových účtov.
Tatra banka
Spoločný bankový účet v portfóliu nemá už zhruba šesť rokov a neuvažuje o jeho opätovnom zavedení.
VÚB
Banka v súčasnosti spoločný bankový účet pre manželov neponúka. No v minulosti ho ponúkala. Dôvodom zrušenia bol nižší záujem zo strany klientov a taktiež aj právne a technické komplikácie, ktoré tento typ účtu so sebou prináša.
Zuno
On-line banka Zuno svojim klientom neponúka možnosť založenia si spoločného účtu. Keďže funguje výlučne bez pobočiek, každý klient má svoje jedinečné ID, ktorým sa prihlasuje do on-line bankingu, v ktorom si dokáže spravovať svoje financie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankamBankOTP Banka SlovenskoPoštová bankaPrima bankaSberbankSlovenská sporiteľňaTatra bankaUniCredit BankVÚB Všeobecná úverová bankaZUNO banka