ŠPECIÁL: Moderné spôsoby platenia napredujú, avšak klasické karty ešte nenahradia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Karty
Ilustračné foto, pixabay.com

Výzvou je posielať online platby s nízkymi nákladmi kdekoľvek na svete v priebehu pár sekúnd.

Slovensko v rámci bezhotovostného platenia napreduje a čoraz častejšie je počuť o moderných technológiách umožňujúcich platenie. Viacerí si kladnú otázku, kam sa ešte môžu posunúť moderné spôsoby platenia v budúcnosti. „Veľký priestor vidím v platbách na internete. A to v otázkach bezpečnosti, ako aj v úrovni komfortu platenia. Platby, ktoré využívajú bezpečne uložené platobné dáta na portáli, kde klient platí, majú určite budúcnosť,“ myslí si člen Združenia pre bankové karty SR Rastislav Vallo.

Rozmach tokenizácie

Spoločnosť Visa je pripravená na uvedenie akejkoľvek platobnej služby, ktorá využíva tokenizačnú službu Visa. Ako povedal riaditeľ Visa pre SR a ČR Marcel Gajdoš, tokenizačná služba Visa zabezpečuje každú bezkontaktnú mobilnú transakciu – nahrádza osobné údaje spotrebiteľa inou sériou čísel, čiže tokenom, ktorý je špecifický pre kartu a zariadenie.

Platby tokenom číslo karty nikdy nezobrazujú a tak pridávajú digitálnym platbám ďalšiu bezpečnostnú vrstvu. Ak spotrebiteľ stratí mobilné zariadenia, alebo mu ho ukradnú, token nemôže byť zneužitý a je možné ho jednoducho deaktivovať.

Platby hodinkami a inými nosičmi

Tokenizácia je podľa Gajdoša technológia, ktorá umožňuje obrovský rozmach platieb na rôznych úrovniach. Sú to samozrejme platby mobilnými zariadeniami, Internet of Things, platby tzv. wearables, čiže malými nositeľnými elektronickými zariadeniami, ako napríklad náramkami či prsteňmi. „Ako príklad spomeňme autá – možnosť platby môže byť integrovaná priamo v paneli auta prostredníctvom aplikácie, čiže za palivo by sme zaplatili priamo z auta. Čiže vo všeobecnosti je to platba akýmkoľvek zariadením, ktoré je pripojené na internet,“ povedal Gajdoš.

PR manažérka 365 banky Linda Gáliková si myslí, že v budúcnosti by mohli byť okrem platieb mobilom zaujímavé napríklad aj platby hodinkami, okuliarmi či inými prostriedkami, ktoré v súčasnosti používame ako doplnky. „Ich výhodou totiž je, že ich nosíme pri sebe a tak nám odpadne nutnosť mať peňaženku s hotovosťou alebo ďalšími platobnými či vernostnými kartami,“ skonštatovala Gáliková. Aj Poštová banka očakáva, že po mobilných telefónoch sa na trhu začnú objavovať a rozširovať možnosti platby práve cez rôzne typy smart hodiniek a iných doplnkov, ktoré sa už vo svete bežne využívajú.

Technológie v tomto smere podľa hovorkyne Poštovej banky Lýdie Žáčkovej výrazne napredujú a ľudia si čoraz rýchlejšie osvojujú aj iné alternatívne formy platenia ako klasickou plastovou kartou. Stále sú však vo svete krajiny, kde rozvoj týmto smerom nie je až taký výrazný, ako napríklad u nás, t.j. v strednej Európe. „Postupom času však očakávame, že práve platby smartfónom alebo rôznymi wearables budú na trhu dominovať,“ povedala Žáčková.

Instantné platby

Veľkou revolučnou technologickou zmenou sa v budúcnosti stanú podľa hovorkyne Slovenskej sporiteľne Marty Cesnakovej instantné platby. Z pohľadu klienta budú znamenať, že 365 dní v roku 24 hodín denne sa zabezpečí prevod v eurách v rámci SEPA priestoru do desať sekúnd, teda nepretržite. „Predpokladáme, že postupne čiastočne nahradia hotovostné platby či platby kartou. Súčasne platí, že aby instantné platby dávali klientom zmysel, je dôležité, aby sa do nich zapojilo čo najviac bánk,“ povedala Cesnaková.

365 banka predpokladá, že v dohľadnom čase budú nové platobné metódy doplnkom platenia kartou. Prax zároveň podľa Gálikovej ukazuje, že slovenskí klienti sú otvorení moderným technológiám, čo bolo vidieť napríklad na bezkontaktných platbách. „Preto môžeme predpokladať, že sa časom postupne zabehnú aj platby mobilom, či inými zariadeniami,“ povedala Gáliková.

Náhrada klasických kariet

Rastislav Vallo sa domnieva, že svet sa uberá tým smerom, že nové technológie nahradia klasické karty z plastu. Klient má podľa neho stále viac možností ako klasickú plastovú kartu digitalizovať a teda umiestniť potrebné platobné údaje do zariadenia, ako je telefón a iné.

Vallo však zároveň skonštatoval, že infraštruktúra platobných kariet je budovaná už niekoľko desaťročí. Je to najuniverzálnejšia platobná platforma na svete. „Je to neuveriteľný fenomén, ktorý má prepracovanú nielen technológiu a bezpečnosť, ale aj rýchlosť spracovania ako na strane prijímateľa, tak aj na strane iniciátora platby a v neposlednej rade aj reklamačné procesy, ktoré sú senzitívnym prvkom celej schémy,“ povedal Vallo.

Avšak už v súčasnosti sú podľa Valla štáty, kde vnímajú snahy nahradiť kartové schémy inou technológiou. „Zrejme kvôli cenám a realtívnej monopolnej pozície spoločnosti ako sú Mastercard alebo Visa,“ skonštatoval Vallo. Nie je to však podľa neho také jednoduché. Univerzálnosť, ktorú ponúkajú platobné karty, je zatiaľ podľa Valla stále jedinečná.

Je potrebné rozširovať sieť

Aj Marcel Gajdoš zo spoločnosti Visa si myslí, že karty určite ešte nejakú dobu pretrvajú. Veľmi dôležitou témou je však podľa neho rozvoj akceptačnej siete, čiže počtu miest, kde sa dá platiť kartou, alebo novými bezkontaktnými platobnými spôsobmi. Na Slovensku je v súčasnosti podľa dostupných štatistík Slovenskej bankovej asociácie vyše 44 tisíc terminálov, v porovnaní s európskym priemerom je to podľa Valla stále málo a túto sieť je potrebné rozširovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Poštová bankaSlovenská sporiteľňaVisa