Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, dolár
pixabay.com/ilustračné foto
5. júna 2018 10:04 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Société Générale zaplatí v USA pokuty v sume viac ako 1,3 mld. USD

Pre manipuláciu s medzibankovou úrokovou sadzbou LIBOR americká dcéra banky zaplatí dve pokuty, a to v sume 275 mil. a 475 mil. USD, a pre úplatky líbijským predstaviteľom v rokoch 2004 až 2009 uhradí pokutu 585 mil. USD.

Americká dcérska spoločnosť francúzskej banky Société Générale zaplatí v USA pokuty, aby urovnala obvinenia z manipulovania medzibankovej úrokovej sadzby LIBOR. Na základe dohody s americkým ministerstvom spravodlivosti sa Société Générale vyhne trestnému stíhaniu pre manipuláciu s londýnskou medzibankovou úrokovou sadzbou a uhradí pokutu 275 mil. USD. Zároveň banka platí pokutu 475 mil. USD v rámci urovnania s americkou Komisiou pre termínované obchody s komoditami (CFTC).

Pokuty platili aj iné banky

Sadzba LIBOR sa používa na stanovenie úrokov pre transakcie v objeme biliónov dolárov vo svete, vrátane úrokov z hypotekárnych úverov, dlhopisov a spotrebiteľských úverov. Pokuty pre škandál, ktorý vypukol v roku 2012 po odhalení manipulácii s touto sadzbou, už zaplatilo viacero veľkých medzinárodných bánk.

Americká dcéra Société Générale zároveň v USA uhradí pokutu 585 mil. USD za to, že v rokoch 2004 až 2009 dávala úplatky líbyjským predstaviteľom za režimu Muammara Kaddáfího s cieľom získať vládne investície. Société Générale vo vyhlásení uviedla, že „v uplynulých rokoch už prijala rozsiahle kroky na posilnenie svojho celkového rámca dodržiavania legislatívy a kontroly s cieľom splniť najvyššie štandardy v odvetví“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame