Smer-SD chce zlúčenie penzijných fondov i správne informácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Foto: SITA

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Opozičný Smer-SD predstavil zmeny v existujúcom penzijnom systéme. Ako v pondelok informovali predstavitelia strany, ich cieľom je zachovanie ochrany sporiteľov, no chcú myslieť aj na tých, ktorí sú ochotní podstúpiť pri sporení aj určité riziko. Podľa podpredsedu strany Petra Kažimíra predstavia čoskoro opatrenia aj v legislatívnom znení.

Jednou zo zmien by podľa tieňovej ministerky Smer-SD pre sociálnu oblasť Zuzany Zvolenskej malo byť zlúčenie troch existujúcich fondov, rastového, vyváženého a konzervatívneho, do jedného garantovaného fondu. Podľa nej ide z praktického hľadiska o lepšie riešenie, ako napríklad masové presúvanie sporiteľov medzi fondmi, a zároveň aj o riešenie hospodárnejšie v porovnaní zo zachovaním všetkých troch fondov. Poplatky v takomto fonde by ostali zachované na súčasnej úrovni.

Opozičná strana však zároveň navrhuje aj vytvorenie negarantovanej schémy, a to vznikom dlhopisového a akciového fondu. Prostredníctvom uvedených fondov by mohli podľa Zvolenskej sporiť tí sporitelia, ktorí by boli ochotní akceptovať vyššie investičné riziko a splnili by predpoklady na takýto typ investovania.

Žiadosť sporiteľa o vstup do takého fondu by bola spojená s vyplnením dotazníka na zistenie jeho rizikového profilu. Tým by sa do budúcnosti mali odstrániť pochybnosti o tom, či bol sporiteľ dostatočne informovaný, a či dostal od dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) správne údaje. „Toto je pre nás kľúčový moment,“ uviedla Zvolenská. Ako dodala, rozhodujúce je, aby sa o vstupe do negarantovanej schémy sporitelia rozhodovali na základe dostatočného množstva relevantných informácií. Zároveň upozornila, že podľa prieskumov viac ako 50 % sporiteľov nemá ani základné vedomosti o investovaní. Taktiež doplnila, že 80 % sporiteľov uprednostňuje v investovaní istotu.

Zaviedla by sa aj povinnosť informovania sporiteľa zo strany DSS o zmenách a na jeho žiadosť by mu DSS musela poskytovať aj poradenstvo. Sporiteľ by pritom podľa návrhu strany Smer-SD mal možnosť miešania akciového, dlhopisového a garantovaného fondu na svojom účte na základe vlastného rozhodnutia. Podiel investícií v akciovom a dlhopisovom fonde by však bol limitovaný v závislosti od veku. Poplatky pre správcov by v tomto systéme zodpovedali úrovni bežnej na trhu.

Filozofia, ktorú predstavila strana Smer-SD, nie je podľa hovorkyne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Slavomíry Sélešovej rezortu práce cudzia, nakoľko jednou z možností zmien fondov v druhom pilieri je zavedenie superakciového fondu bez garancií, zato ale s možnosťou investovania do akcií a dlhopisov, pričom súčasné tri fondy by mali ponechané garancie. „V prípade takéhoto scenára sa nebránime ani ich zlúčeniu za určitých podmienok. Je to však len jedna z možností,“ dodala.

Podľa Sélešovej treba povedať, že novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení je momentálne v štádiu, keď je stále všetko otvorené, v blízkom období sa k návrhom vyjadria členovia pracovnej skupiny, následne aj ostatné inštitúcie v pripomienkovom konaní. „Keďže dôchodkový systém by sa nemal meniť zakaždým s príchodom novej vlády, budeme veľmi radi ak sa nám podarí v prípade druhého piliera nájsť konsenzus naprieč celým politickým spektrom, preto diskusiu so stranou Smer-SD uvítame. Samozrejme, aj pri príprave ústavného zákona na ochranu druhého piliera,“ pokračovala. Do vlády by sa novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení mala dostať v apríli.

Kažimír sa vyjadril aj k možnosti financovania výstavby diaľnic cez finančné prostriedky v druhom pilieri, a to formou diaľničných dlhopisov. Podľa neho je tento spôsob príliš komplikovaný a skôr by uprednostnili účelový priamy úver zo strany správcovských spoločností štátu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SMER-SD