Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
6. júna 2018 13:35 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Slovensko vydalo prvé 50-ročné dlhopisy

Pri prvom tohtoročnom vstupe Slovenska na európske kapitálové trhy sa podarilo predať 10-ročné bondy za 1 mld. eur a 50-ročné dlhopisy za 500 mil. eur.

AKTUALIZOVANÉ

Slovensko vydalo prvé 50-ročné dlhopisy vo svojej histórii. Podarilo sa to v utorok počas prvého tohtoročného vstupu Slovenska na európske kapitálové trhy, kde štát ponúkol investorom duálnu emisiu 10-ročných a 50-ročných dlhopisov. Celková hodnota vydaných štátnych dlhopisov dosiahla 1,5 mld. eur, z toho pri 10-ročných bondoch to bolo 1 mld. eur s kupónom 1,000 % p.a. a pri 50-ročných dlhopisoch 500 mil. eur s kupónom 2,250 % p.a. Predaj riadil syndikát bánk Barclays, Citi, Slovenská sporiteľňa a Tatra banka.

Ako ďalej informuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), nová 10-ročná emisia má historicky najnižšiu prirážku, ktorú kedy Slovenská republika vydala. Zároveň sa dosiahla najnižšia prirážka pre 10-ročnú emisiu v rámci krajín strednej a východnej Európy. Prirážka voči referenčnej krivke pritom predstavovala 10 bázických bodov a výnos do splatnosti dosiahol 1,021 % p.a.

Prvá 50-ročná emisia od roku 2016

Dlhopis so splatnosťou 50 rokov zase predstavuje najdlhšiu eurovú emisiu vydanú v regióne strednej a východnej Európy za posledných 10 rokov a je splatnosťou najdlhší dlhopis vydaný Slovenskou republikou. Zároveň ide celkovo o prvú 50-ročnú emisiu od roku 2016. Prirážka voči referenčnej krivke v tomto prípade dosiahla 80 bázických bodov s výnosom do splatnosti 2,254 % p.a.

Úspech tejto emisie podľa ministra financií Petra Kažimíra podčiarkuje aj fakt, že dlhopis s podobnou splatnosťou má len päť krajín v Európe, ako napríklad Francúzsko či Írsko. Zároveň to podľa neho svedčí o dôvere finančných trhov, ktoré tak veria v štruktúru slovenskej ekonomiky, vízii krajiny či rozvoju kľúčových sektorov hospodárstva. Minister tiež pripomenul, že tento dlhopis bude splatný až v júni 2068. „Jeho splatnosť je zhruba dva týždne pred mojimi stými narodeninami, ktoré sa pokúsim dožiť,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii.

Slovensko chcelo využiť lepšiu situáciu na trhoch

Ako dodal šéf ARDAL-u Daniel Bytčánek, štát sa pri tomto predaji rozhodol využiť zlepšenie situácie na kapitálových trhoch po tom, čo sa upokojila situácia vyvolaná vývojom v Taliansku. „Táto emisia je prelomová nielen pre Slovensko, ale bude slúžiť aj ako určitý benchmark v rámci Európy,“ dodal s tým, že musí pochváliť banky, ktoré sa nebáli ísť pri tejto netradičnej emisii do rizika.

Slovensko pritom pri ponuke týchto dlhopisov zaznamenalo na európskych kapitálových trhoch významný záujem investorov. Celkový dopyt presiahol 5 mld. eur, z toho pri 10-ročných bondoch predstavoval 3,4 mld. eur od 150 investorov a pri 50-ročnom dlhopise 1,6 mld. eur od 125 investorov.

Takmer tretina z desaťročnej emisie pritom putuje do portfólií nemeckých a rakúskych investorov, 16 % do strednej a východnej Európy, 14 % do Spojeného kráľovstva, 13 % do krajín Beneluxu, 12 % do severnej Európy, 9 % do Francúzska a 6 % do ostatných krajín. Až 76 % z emisie si rovnakým dielom rozdelili správcovské spoločnosti a banky, ďalších 13 % putovalo do centrálnych bánk a oficiálnych inštitúcií, 9 % do poisťovní a penzijných fondov a 2 % nakúpili ostatní investori.

Najväčší záujem prejavili správcovské spoločnosti

Rovnako pri 50-ročnom dlhopise najviac, až 42 %, smerovalo nemeckým a rakúskym investorom. Nasledovalo Spojené kráľovstvo s podielom 19 %, Taliansko a Španielsko s 19 %, krajiny severnej Európy s 6 %, strednej a východnej Európy rovnako s 6 % a do ostatných krajín putovalo 8 % emisie. Podľa typu investorov dominovali pri tejto emisii správcovské spoločnosti s podielom 56 %, nasledovali poisťovne a penzijné fondy s 22 %, banky a privátne banky s 13 %, centrálne banky a oficiálne inštitúcie s 6 % a ostatní investori s 3 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame