Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
5. mája 2016 13:26 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Slovenské hypotéky boli v marci prvýkrát v histórii lacnejšie ako v eurozóne

Výška celkových nákladov na hypotéku dosiahla v marci na Slovensku úroveň 2,32 %, zatiaľ čo priemer krajín eurozóny bol 2,38 %.

Po prvýkrát v histórií mali Slováci lacnejšie úvery na bývanie ako je priemer eurozóny. Výška celkových nákladov na hypotéku, teda ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), dosiahla v marci na Slovensku úroveň 2,32 %, zatiaľ čo priemer krajín eurozóny bol 2,38 %. Ako ďalej informovala Slovenská sporiteľňa, od prijatia eura pred siedmimi rokmi poklesla RPMN úverov na bývanie o dve tretiny, teda z úrovne 7,01 % v januári 2009 na 2,32 % v marci 2016.
Záujem rastie
Záujem Slovákov o hypotéky počas uplynulých mesiacov výrazne narástol. „Vplyv na to má viacero faktorov – najmä historicky najnižšie úrokové sadzby, prijateľné ceny nehnuteľností, výkonnosť ekonomiky aj nová legislatíva v refinancovaní,“  povedal Igor Žganjer, ktorý v Slovenskej sporiteľni zodpovedá za rozvoj služieb pre klientov.
Ostatné krajiny
Slováci si aktuálne požičiavajú na vlastné bývanie lacnejšie ako napríklad Francúzi, Rakúšania či Holanďania. Naopak výhodnejšie hypotéky majú v Litve, Luxembursku či v Nemecku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame