Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská sporiteľňa
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
31. júla 2018 9:37 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Slovenská sporiteľňa v prvom polroku s rastom zisku

Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla polročný zisk takmer 89 mil. eur, samotná banka dosiahla individuálny čistý zisk 86,9 mil. eur.

Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v prvých šiestich mesiacoch tohto roka čistý zisk takmer 89 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 2,8 %. Samotná banka zaznamenala rast individuálneho čistého zisku o 0,7 % na 86,9 mil. eur. Konsolidovaný čistý úrokový výnos vykázal pokles, avšak čistý príjem z poplatkov a provízií sa zvýšil.

“Prvá polovica tohto roka sa niesla v znamení spustenia Georgea, moderného elektronického bankovníctva a zároveň najväčšej digitálnej investície Slovenskej sporiteľne za posledné obdobie. Teším sa, že Georgea bude už čoskoro využívať už pol milióna klientov, ktorí už dnes cez neho robia viac platieb ako cez pôvodný internetbanking. Pod pozitívne finančné výsledky našej banky sa podpísalo aj zlepšovanie klientskej skúsenosti, na ktorom systematicky pracujeme – poskytujeme čoraz viac služieb v klientsky prehľadnejšej forme, napríklad v pobočkách cez tablety, ako aj priamo v digitálnom prostredí,” zhodnotil výsledky Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne.

Pokles úrokových príjmov

Čistý úrokový výnos skupiny medziročne mierne poklesol o 0,2 % na 217,6 mil. eur. “Aj napriek silnému konkurenčnému tlaku a dlhodobému vývoju nízkych úrokových sadzieb ostal úrokový výnos plynúci z úverových produktov na porovnateľnej úrovni. Z dôvodu splatenia viacerých dlhopisov v priebehu uplynulého roku banka stratila časť úrokových príjmov, čo bolo kompenzované úpravou úrokových sadzieb na depozitných produktoch,” uviedla spoločnosť.

Čistý príjem z poplatkov a provízií skupiny sa medziročne zvýšil o 6,6 % na 58,4 mil. eur. Nárast výnosov plynul podľa vyjadrení sporiteľne hlavne z poplatkov za sprostredkované poistné produkty, ako aj z úverovej činnosti. Poplatky za prevod peňažných prostriedkov, ako aj za obchody s cennými papiermi zaznamenali pokles.

Prevádzkové náklady sa medziročne zmenili iba mierne, zvýšili sa o 0,8 % na úroveň 137,3 mil. eur. Nárast bol spojený s aktivitami banky zameranými na skvalitnenie služieb poskytovaných klientom, ako aj s nárastom personálnych nákladov. Oproti tomu náklady na odpisy mierne klesli. Celkové rizikové náklady banky dosiahli v prvom polroku 11,7 mil. eur, čo predstavuje pokles o 26,5 %.

Úvery rástli

Objem úverov klientom dosiahol na konci júna 12,283 mld. eur a medziročne sa zväčšil o 12 %. Významne sa na tom podieľali podľa vyjadrení firmy úvery poskytnuté obyvateľstvu, ktoré v medziročnom porovnaní narástli o 11 %. Z toho najvýznamnejším zdrojom rastu boli úvery na bývanie, ktoré stúpli medziročne o 11,6 %, ako aj spotrebné úvery pri raste o 8,9 %. Úvery korporátnym klientom sa zvýšili o 21,5 % na 3,1 mld. eur.

Konsolidované vklady obyvateľstva medziročne vzrástli z 10 mld. eur na 10,7 mld. eur. Celkové záväzky voči klientom v porovnaní s prvým polrokom 2017 vzrástli z 12,114 mld. eur na 13,3 mld. eur.

O spoločnosti

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame