Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská sporiteľňa
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
2. novembra 2018 10:30 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Slovenská sporiteľňa v deviatich mesiacoch medziročne zvýšila svoju ziskovosť

Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla za trištvrte roka zisk 141,7 mil. eur, samotná banka evidovala individuálny čistý zisk 138,8 mil. eur.

Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla za trištvrte roka čistý zisk 141,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní to znamená nárast o 12,2 %. Samotná banka dosiahla ku koncu septembra individuálny čistý zisk 138,8 mil. eur pri medziročnom náraste o 10,9 %. “Slovenskej sporiteľni sa v tomto roku darí nad naše očakávania,” povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil. Sporiteľni sa podľa neho darilo tak v objeme úverov, ako aj vkladov, pričom rast objemov sa podpísal aj pod rast čistého zisku.

Sporitelna.jpg

Mierny rast príjmu z úrokov, výraznejší z poplatkov

Deväťmesačný čistý úrokový výnos skupiny medziročne mierne vzrástol o 0,1 % na 328,3 mil. eur. Čistý príjem z poplatkov a provízií sa medziročne zvýšil o 16,3 % na 96,6 mil. eur. Nárast výnosov z poplatkov plynul hlavne z poplatkov za sprostredkované poistné produkty, ako aj z úverovej činnosti. Podiel čistých výnosov z poplatkov a provízií na celkových prevádzkových výnosoch banky medziročne mierne vzrástol a dosiahol úroveň 22,4 %.

Čistý zisk 7,1 mil. eur z obchodovania je o 39,1 % nižší ako v porovnateľnom období, kedy predstavoval hodnotu 11,7 mil. eur. Tento pokles je podľa vyjadrení skupiny najmä dôsledkom nižšieho výnosu z trhových pozícií vykonávaných prostredníctvom materskej spoločnosti Erste Group Bank AG a nízkej volatility finančného trhu.

Prevádzkové náklady rástli

Prevádzkové náklady mierne vzrástli o 0,3 % na úroveň 207,1 mil. eur. Nárast prevádzkových nákladov bol spojený s aktivitami banky zameranými na skvalitnenie služieb poskytovaných klientom, ako aj s nárastom personálnych nákladov. Oproti tomu náklady na odpisy mierne klesli.

Banková daň sa medziročne zvýšila na úroveň 22,5 mil. eur. Ročný príspevok do rezolučného fondu bol vykázaný v odhadovanej výške 2,7 mil. eur, pričom v roku 2017 bol vo výške 2,8 mil. eur. Odvod do Fondu ochrany vkladov sa medziročne zvýšil o 8,4 % na úroveň 0,9 mil. eur, v roku 2017 to bolo 0,8 mil. eur. Celková odvodová povinnosť banky bola na úrovni 26,1 mil. eur.

Rástli úvery aj vklady

Bilančná suma skupiny bola na konci deviateho mesiaca vo výške 17,3 mld. eur pri medziročnom náraste o 6 %. Objem úverov klientom dosiahol 12,6 mld. eur pri raste o 7,6 %. Najvýznamnejším zdrojom rastu boli úvery na bývanie, ktoré stúpli o 10 %, ako aj spotrebné úvery s rastom o 6,3 %. Úvery korporátnym klientom vzrástli o 22,6 % a dosiahli úroveň 3,3 mld. eur.

Vklady obyvateľstva sa medziročne zväčšili z 10,1 mld. eur na 10,9 mld. eur. Celkové záväzky voči klientom vzrástli z 12,5 mld. eur na 13,6 mld. eur.

Slsp.jpg

O spoločnosti

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame