Slovenská sporiteľňa v roku 2016 rástla

5. januára 2017 10:12
SITA
Slovenská sporiteľňa
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa

Výsledok ovplyvnil predaj účasti v spoločnosti Visa Europe a založenie spoločného podniku Global Payments.

Slovenská sporiteľňa v roku 2016 rástla. Už v deväťmesačnom období ku koncu septembra zaznamenala skupina Slovenskej sporiteľne medziročný nárast čistého zisku o 12,5 % na 172,1 mil. eur. “Výsledok výrazne ovplyvnili dve jednorazové transakcie, a to predaj našej účasti v spoločnosti Visa Europe a založenie spoločného podniku Global Payments,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Úvery aj vklady rástli

Biznis banky podľa vyjadrení hovorkyne stabilne rástol, tak na strane úverov, ako aj vkladov, spolu s pozitívnym vývojom v oblasti rizikových nákladov. “Na druhej strane sme zaznamenali pokles úrokových výnosov. Tento pokles je dôsledkom dlhodobého vývoja úrokových sadzieb na trhu a silného tlaku na marže v novo poskytnutých ako aj v refinancovaných úveroch, ktorým banka čelila v priebehu roka,“ skonštatovala Cesnaková.

Prostredie nízkych úrokových sadzieb je pre banky náročné, aj preto sa v tomto roku očakáva pokles zisku bankového sektora. “Veríme, že nám situáciu nesťažia nečakané legislatívne prekvapenia,“ dodala hovorkyňa spoločnosti.

O spoločnosti

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články