Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenská sporiteľňa predpokladá, že jej tohtoročný zisk medziročne klesne

Slovenská sporiteľňa
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa

Zisk podľa vyjadrení banky klesne najmä z dôvodu jednorazových pozitívnych efektov z roku 2016.

Slovenská sporiteľňa na konci tohto roka očakáva priaznivý hospodársky výsledok. Uviedla to vo výročnej správe za minulý rok. Zisk však medziročne podľa jej vyjadrení klesne. Dôvodom sú najmä jednorazové pozitívne efekty z roku 2016. Ide o predaj podielu v spoločnosti Visa vo výške 27 mil. eur a výnos z predaja POS v objeme 14,5 mil. eur.
Bude pokračovať vplyv nízkych sadzieb
Čisté prevádzkové výnosy by sa mali medziročne znížiť najmä pre pokles čistého úrokového príjmu. Tento príjem podľa vyjadrení sporiteľne klesne v dôsledku nízkych úrokových sadzieb na trhu, ktorých pokles sa nárastom objemov pravdepodobne nepodarí kompenzovať. Výnosy z poplatkov a provízií by mali aj napriek silnej regulácii zostať podľa banky približne na rovnakej úrovni ako v roku 2016, a to najmä vďaka zvýšeným výnosom z transakcií a z poistenia.

Spoločnosť zároveň očakáva v tomto roku medziročný nárast celkovej bilančnej sumy približne o 7,4 %. Dôvodom má byť najmä zvýšenie objemu obchodov s klientmi, a to tak v oblasti poskytnutých úverov, ako aj v oblasti prijatých vkladov. Očakávané celkové zvýšenie obchodov s klientmi by malo podľa vyjadrení spoločnosti prispieť k rastu trhových podielov.
Posilnenie pozície v retaile a korporáte
Slovenská sporiteľňa si chce aj v roku 2017 posilniť pozíciu lídra v retailovom segmente. Chce byť intuitívnou bankou a kontinuálne prinášať riešenia, ktoré klientom zjednodušia život. Aj naďalej bude klásť dôraz na digitalizáciu, aby okrem pobočkovej siete mohli klienti rovnako kvalitne využívať aj ďalšie komunikačné či predajné kanály.

Spoločnosť bude zároveň pokračovať v stratégii byť bankou prvej voľby aj pre firemnú klientelu. K posilneniu pozície v korporátnom segmente prispeje ďalšia úprava procesov a produktov tak, aby boli z pohľadu klienta jednoduchšie a zrozumiteľnejšie. Slovenská sporiteľňa chce udržať pomer prevádzkových nákladov a výnosov na nízkej úrovni.
Vlaňajší zisk stúpol o takmer 16 %
Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v minulom roku zisk 214,6 mil. eur pri medziročnom náraste o takmer 16 %. To podľa vyjadrení spoločnosti predstavuje historicky najlepší hospodársky výsledok, no ovplyvnili ho dve jednorazové transakcie. Ide o predaj účasti v spoločnosti Visa Europe a tiež založenie spoločného podniku Global Payments v oblasti platobných terminálov. Po očistení o tieto efekty bol výsledok na úrovni roku 2015. Celková bilančná suma medziročne vzrástla o 6 % na 14,8 mld. eur, a to najmä z dôvodu nárastu objemu úverov poskytnutých klientom.

O spoločnosti

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 19. apríla 2017 12:18Zdroj SITA, voFinanciach.sk

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...