Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír sa v Hong Kongu zúčastnil Ázijského Finančného Fóra, zdroj: MF SR
17. januára 2018 14:23 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Slováci zrejme pomôžu Laosu s prípravami rozpočtu a prognózami

Minister financií Peter Kažimír pokračoval vo svojej pracovnej ceste v Ázii návštevou Laosu.

Odborníci zo slovenského ministerstva financií by mohli v budúcnosti radiť ako pripravovať rozpočet a prognózovať verejné financie v Laose. Vyplynulo to z oficiálnej návštevy ministra financií Petra Kažimíra v tejto ázijskej krajine. Ako ďalej informuje ministerstvo, laoská strana sa zaujímala nielen o skúsenosti s prípravou rozpočtu, ale aj o opatrenia v boji proti daňovým únikom. Výsledkom návštevy majú byť aj nové obchodné príležitosti pre slovenských podnikateľov.

Témou rokovaní je aj efektívnejší výber daní

„Naši experti by sa v budúcnosti mohli podeliť o svoje skúsenosti s prípravou rozpočtu ako aj prognózovaním verejných financií. Máme prax a chceme našim kolegom z Laosu ponúknuť spoluprácu nielen pri zostavovaní rozpočtu, ale napríklad aj v oblasti zefektívnenia výberu daní,“ povedal minister Kažimír po stretnutí s podpredsedom vlády a ministrom financií Laosu Somdym Duangdym.

Ministri financií spoločne otvorili podnikateľské fórum, počas ktorého mali slovenské firmy možnosť nadviazať vzťahy s partnermi z Laosu. Fóra sa zúčastnilo viac ako dvadsať slovenských a dvadsať laoských firiem. Laoská strana sa zaujímala najmä o oblasti zdravotníctva, potravinárstva, informačných technológií a hydroenergetiky. Výsledkom rokovaní je okrem mnohých nových kontaktov aj projekt na vybudovanie závodu v Laose s dodaním technológie na plnenie vody do fliaš. „Za týmto projektom stojí okrem dobrého nápadu zo Slovenska aj Eximbanka, ktorá rokuje o možnostiach jeho financovania s najväčšou laoskou bankou,“ dodáva rezort financií.

Prvá spolupráca je už takmer hotová

Predstavitelia Eximbanky podpísali s laoským ministerstvom financií aj memorandum o porozumení, ktoré tvorí základný rámec pre rozvoj ďalšej spolupráce v oblasti zvýhodneného financovania rozvojových projektov. Memorandum otestuje v praxi čoskoro aj prvý konkrétny obchodný prípad, ktorého detaily sa v súčasnosti finalizujú. Ide o softvér slovenskej firmy na registráciu automobilov a vodičských preukazov.

Návštevou Laosu pokračuje minister financií a jeho delegácia v pracovnej ceste v Ázii. V rámci nej sa začiatkom týždňa zúčastnil aj Ázijského finančného fóra v Hong Kongu, ktoré bolo venované najnovším trendom a inováciám vo finančnom sektore.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame