Slováci vnímajú po desiatich rokoch od jeho prijatia euro pozitívne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovákom by zároveň podľa výsledkov prieskumu Eurobarometer neprekážalo ani to, keby krajiny eurozóny ešte výraznejšie navzájom spolupracovali pri formovaní dôležitých politík, ako je napríklad rozpočtová politika.

Slovensko prijalo euro za spoločnú menu pred jednou dekádou, 1. januára 2009. Slováci si pritom za desať rokov používania spoločnej meny na euro zvykli a väčšina ho považuje za pozitívnu vec. S rozoznávaním jednotlivých eurobankoviek nemajú už takmer žiaden problém, do starej meny prepočítava nákupy len tretina z nich a výraznejší problém by nemali ani s ešte užšou koordináciou dôležitých politík medzi krajinami eurozóny.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil už v októbri 2018. Podľa nich mať euro vo vlastnej krajine považuje za dobrú vec 68 % opýtaných Slovákov. Zároveň si 79 % opýtaných Slovákov myslí, že euro je dobré aj pre Európsku úniu ako celok. Až 90 % respondentov zo Slovenska tiež uviedlo, že s rozoznávaním a narábaním s eurobankovkami nemajú žiaden problém a 75 % konštatovalo, že rovnako nemá žiadne problémy ani s euromincami.

Zaokrúhľovanie cien by Slovákom nevadilo

Napriek tomu až 73 % Slovákov je za to, aby sa zrušili 1 a 2-centové euromince. Nevadilo by im pritom ani následné zaokrúhľovanie cenoviek v obchodoch matematicky na celé 5-centovky. Pre porovnanie, v rámci celej eurozóny sa za zrušenie najmenších euromincí vyslovilo iba 64 % opýtaných.

Slovákom by zároveň podľa výsledkov prieskumu neprekážalo ani to, keby krajiny eurozóny ešte výraznejšie navzájom spolupracovali pri formovaní dôležitých politík, ako je napríklad rozpočtová politika. Za užšiu koordináciu politík v rámci eurozóny sa vyslovilo 53 % opýtaných, dostatočná je podľa 17 % respondentov.

Prieskum Eurobarometer sa uskutočnil v polovici októbra telefonicky na vzorke 17 589 respondentov v rámci celej eurozóny a z toho 1 000 respondentov na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať