Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com
17. októbra 2017 12:38 InvestovanieSpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Slováci v súčasnosti sporia málo, v najbližších rokoch by sa to mohlo zmeniť

Počas najbližších piatich rokov by celkové úspory Slovákov mohli narásť zo súčasných 12,3 tis. eur na obyvateľa nad hranicu 18 tisíc eur.

Miera úspor by mohla najbližšie roky rásť. Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedal analytik VÚB banky Andrej Arady, počas najbližších piatich rokov by celkové úspory Slovákov mohli narásť zo súčasných 12,3 tis. eur na obyvateľa nad hranicu 18 tisíc eur. Podhodnotená miera úspor Slovákov sa podľa neho približuje k európskemu priemeru a myslí si, že aj bez ďalšieho rastu príjmov by mali úspory na Slovensku rásť.

Obyvatelia Slovenska v súčasnosti podľa Aradyho sporia málo, keď odkladajú len necelých deväť eur z každých zarobených sto eur. Finančné aktíva na obyvateľa tak dosahujú 12,3 tis. eur, čo je o tretinu menej ako majú v Česku či Maďarsku. Priemerný obyvateľ eurozóny má finančné aktíva vyše 68 tis. eur. Táto situácia by sa však podľa analytika mala v najbližších rokoch zmeniť. “Navyše investori sú optimisti, hovoria to indexy, ktoré odrážajú ich očakávania k výkonom produkcie a naopak index strachu je jeden z najnižších,“ skonštatoval Arady.

Doposiaľ podľa VÚB banky z rozvoja ekonomiky ťažil predovšetkým úverový trh. V zadlženosti slovenské domácnosti v roku 2015 dobehli Českú republiku a v roku 2016 aj Taliansko. V roku 2017 sa úrovňou dlhu k príjmu atakujúcou hranicu 70 % doťahuje Slovensko podľa Aradyho aj na Nemecko alebo Rakúsko. “Príjmy rastú, z čoho by mohli benefitovať aj úspory Slovákov,“ skonštatoval Arady.

Slováci sú konzervatívni

Podľa dlhodobých prieskumov Slováci v prvom rade riešia zachovanie hodnoty svojich úspor, až potom venujú pozornosť miere zhodnotenia. “Pri narábaní s voľnými finančnými prostriedkami sme konzervatívni a máme obavy o stratu časti alebo celej investície,“ povedal špecialista zo správcovskej spoločnosti VÚB Asset Management Peter Margetiny.

Preto si podľa Margetinyho väčšinu peňazí Slováci držia na bežných alebo sporiacích účtoch, prípadne na termínovaných vkladoch. Nakupovanie akcií, dlhopisov alebo podielových listov v profesionálnych fondoch stále väčšina ľudí podľa neho nespája s vytváraním rezervy na budúcnosť. Výsledkom toho je, že na bežných vkladoch v bankách bolo na konci júna tohto roka vyše 33 mld. eur. A napríklad v podielových fondoch to bolo takmer 8 mld. eur.

Dôvodov, prečo neinvestujeme, je viacero

Na otázku, z akých dôvodov ľuďom nezostávajú peniaze na investovanie, Slováci najčastejšie odpovedali, že sú to nízke príjmy. Podobne viac ako štvrtina opýtaných sa vyhovorila na vysoké platby na svoje bývanie. Zaujímavé podľa VÚB tiež je, že 31 % odpovedajúcich označilo ako dostatočné to, že má nejaké bežné sporiace produkty a 28 % respondentov uviedlo, že si vystačí s peniazmi uloženými na bežnom účte.

No ako upozorňuje VÚB, predstava, že postačí dávať peniaze na vkladnú knižku alebo na termínovaný vklad je už je už jednoducho prežitá. “Ak chcete ochrániť svoje peniaze pred infláciou a udržať hodnotu svojich peňazí v čase, prípadne aj maximalizovať zhodnotenie, je nevyhnutné, aby ste sa zmenili zo sporiteľa na investora,” hovorí vedúca oddelenia depozitá a investície vo VÚB banke Barbora Štubňová.

Chyby začiatočníkov

Medzi najčastejšie chyby začínajúcich investorov patrí to, že podliehame prílišnému optimizmu, keď investícia rastie a prílišnému strachu, keď investícia klesá. Nie je dobré, keď príliš klient dôveruje svojim vedomostiam, ktoré sú často iba ilúzia. Chybou je aj to, keď je niekto príliš aktívny a nakupuje alebo predáva investície, aj keď si to situácia nevyžaduje. Nie je dobré pri vstupe do investície vyhľadávať iba názory, ktoré potvrdzujú náš vlastný názor, namiesto toho, aby sme brali do úvahy aj opačné názory.

Pri rozbehu do investovania by si klient mal vytvoriť obchodný plán. Je potrebné plánovať investičné stratégie v bezstresovom stave, pravidelným investovaním sa znižuje riziko veľkých strát. Ďalej je potrebné rozložiť riziko. Rozložením investície medzi viac fondov a rozložením v čase zmierňujete riziko potenciálnej straty a neznižuje sa potenciálny výnos. Klient by si mal stanoviť aj maximálnu stratu, ktorú je ochotný akceptovať. Nie je ani dobré držať zbytočne dlho stratové pozície, či podliehať emóciám.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies