Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
27. septembra 2018 12:40 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Slováci sú rekordne zadlžení

Každý Slovák vlani v priemere dlžil 6 792 eur, kým priemer regiónu je 4 564 eur.

Slovenské domácnosti majú vysokú úverovú zadlženosť. Dopyt po úveroch už od roku 2010 stúpa u Slovákov výraznejšie, ako je priemer v regióne. Minulý rok dlhy Slovákov stúpli o 10,3 %. Každý Slovák tak v priemere dlhoval 6 792 eur, kým priemer regiónu je 4 564 eur. Tieto závery priniesla štúdia bohatstva národov Allianz „Global Wealth Report 2018“, ktorá porovnávala finančný majetok a dlhy domácností v 53 krajinách sveta.

Allianz.jpg

Slováci dlžia úspory najmä v bankách

Finančný majetok slovenských domácností v minulom roku vzrástol o 5,5 %, čo je takmer polovica v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Môžu za to podľa štúdie Allianzu najmä vklady v bankách, kde Slováci kumulujú až 60 % svojich úspor a ktoré zaznamenali nárast len o 4,2 %. Nepomohli tomu podľa záverov štúdie ani cenné papiere, poistenie a penzijné aktíva, ktoré zaznamenali dvojciferný rast.

V rebríčku bohatstva Slováci s úsporami 6 190 eur na osobu figurovali až na 40. mieste spomedzi 53 hodnotených krajín. Priemer v regióne bol 10 381 eur. Slovensko v rámci regiónu v úsporách, s výnimkou Rumunov (4 521 eur), predbehli všetky ostatné krajiny. Napríklad Česi mali nasporené 15 291 eur, Maďari 13 404 eur, Poliaci 8 273 eur.

Najbohatší sú Švajčiari

Najbohatším národom sú už tradične Švajčiari, vlani mali úspory vo výške takmer 174 tis. eur. V tesnom závese boli USA, kde mali domácnosti úspory vo výške 169 tis. eur. Vďaka silnému euru sa minulý rok starému kontinentu darilo – v prvej 20-ke najbohatších krajín figuruje až 12 európskych krajín.

Nový ukazovateľ rozdelenia bohatstva

Novinkou aktuálnej štúdie bohatstva je nový indikátor Allianz Wealth Equity Indicator (AWEI), ktorý podáva obraz o rozdelení bohatstva v krajine. Ten ukázal, že popri krajinách, v ktorých je dlhodobo pomerne veľká priepasť medzi bohatými a chudobnými ako USA, Južná Afrika, Indonézia či Spojené kráľovstvo, výrazne nerovnomerne rozdelené bohatstvo je prekvapivo aj v Dánsku, Švédsku či Nemecku.

“A práve v rebríčku rovnomernosti rozdelenia bohatstva má Slovensko absolútne prvenstvo, čo je podľa štúdie Allianz pripisované najmä dedičstvu liberálnych reforiem po skončení komunizmu,” uvádza Allianz.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame