Slováci sú pomerne sporivý národ, potvrdzuje to prieskum

20. marca 2017 9:24
SITA, voFinanciach.sk
Sporenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Takmer 40 % Slovákov predpokladá, že si budú môcť tento rok vytvárať úspory.

Slováci si plánujú sporiť aj v tomto roku. Potvrdzuje to fakt, že 38 % slovenských domácností sa domnieva, že si budú tento rok schopné vytvárať úspory. Podiel sporivých domácností sa na takejto úrovni drží dlhodobo. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala zo spotrebiteľského barometra zverejneného Štatistickým úradom SR.

Kúpiť nehnuteľnosť plánuje viac Slovákov

Rekonštruovať svoje bývanie alebo uskutočniť väčšie nákupy plánuje v tomto roku zhruba každá šiesta domácnosť. Kúpu auta počas roka zamýšľa 6 % domácností. Podiel domácností, ktoré si v tomto roku plánujú kúpiť alebo postaviť novú nehnuteľnosť, vzrástol na 4 %, pričom dlhodobejšie sa tento podiel pohyboval na úrovni 3 %. “Na svedomí to majú zrejme aj priaznivé podmienky na úverovom trhu a nízke úrokové sadzby,” uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

“Pribudlo tých, ktorí sporia a naopak, ubudlo tých, ktorí žijú takpovediac od výplaty k výplate,” skonštatovala Glasová. Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú svoje úspory, oproti predchádzajúcim mesiacom mierne klesol na úroveň 17 %. Kým v úvode minulého roka si dokázalo sporiť 45 % domácností, na začiatku tohto roka to bolo 47 %.

Postovka.jpg

Nasporené prostriedky môžu Slováci výhodne investovať, uložiť do bánk na termínované vklady, aby sa zhodnocovali alebo použiť na kúpu finančne náročnejších tovarov. Vo všeobecnosti sa odporúča, že každý by si mal dokázať každý mesiac odložiť minimálne 10 % zo svojho príjmu. Stále vysoký je ale na Slovensku podiel ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate – je to až 34 % domácností.

Zlepšenie finančnej situácie očakáva menej ľudí

Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva 18 % slovenských domácností. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi podiel týchto optimisticky naladených domácností podľa Glasovej mierne poklesol. Až tri pätiny Slovákov však predpokladajú, že ich finančná situácia sa počas tohto roka meniť nebude.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články