Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, vianoce
Ilustračné foto. pixabay.com
3. novembra 2015 15:07 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Slováci si zvyčajne berú spotrebné úvery koncom roka

Očakáva sa, že aj tohtoročný posledný kvartál roka bude najsilnejším v roku z pohľadu objemu poskytnutých úverov.

Slováci si zvyčajne berú najväčší objem spotrebných úverov v poslednom kvartáli roka. Potvrdzujú to údaje z Národnej banky Slovenska. V poslednom štvrťroku 2014 banky poskytli obyvateľom nové spotrebné úvery vo výške 612 mil. eur. “Oproti prvému kvartálu, ktorý zvykne bývať tým najslabším, čo do počtu nových spotrebných úverov, sa tak objem novoposkytnutých úverov zvýšil až o dve pätiny. Inak tomu pravdepodobne nebude ani v tomto roku a počas posledného tohtoročného kvartálu bude objem novoposkytnutých spotrebných úverov najvyšší,” predpokladá analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Rekonštrukcie, či kúpa zariadenia
Objem úverov v závere roka každoročne rastie. “Vlani v medziročnom porovnaní, teda v porovnaní so štvrtým kvartálom 2013, vzrástol o takmer tretinu,” uviedla Glasová. Najväčšiu časť, teda 470 mil. eur, z celkových novoposkytnutých spotrebných úverov v poslednom štvrťroku minulého roka predstavovali úvery so splatnosťou dlhšou ako päť rokov. Ľudia ich často tak podľa Poštovej banky používajú na rekonštrukcie, kúpu zariadenia, auta, teda celkovo na väčšie investície. Z celkového stavu novoposkytnutých úverov predstavovali spotrebné úvery v štvrtom štvrťroku 2014 viac než štvrtinu, 27 %.

Dôvody, pre ktoré siahame po spotrebných úveroch:

Po spotrebných úveroch siahame kvôli drobnejším úpravám bytov či domov alebo kvôli nákupu zariadenia a spotrebičov. Prostredníctvom úveru si ale Slováci nefinancujú len svoje bývanie, ale napríklad aj nové auto. Po novom úvere často siahame aj preto, aby sme ním výhodne refinancovali už existujúci dlh alebo aby sme si prostredníctvom neho spojili viac úverov do jedného prehľadnejšieho a s lepšou splátkou.

Najsilnejším mesiacom za posledných päť rokov z hľadiska poskytnutého objemu spotrebných úverov je podľa údajov Poštovej banky október. Kým v októbri 2010 si klienti Poštovej banky zobrali priemerne úver vo výške 2 844 eur, v roku 2014 v tomto mesiaci to bolo 4 860 eur. “Zvýšený záujem Slovákov o spotrebné úvery v závere roka často súvisí s túžbou vylepšiť svoje bývanie pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami. Najviac úverov si pritom ľudia berú v októbri,” hovorí riaditeľ odboru retailových produktov Poštovej banky Juraj Dolný.
Zvýšená spotreba pred sviatkami
Trendy spotrebného úverovania potvrdila aj ČSOB. “Áno, možno konštatovať, že záujem o spotrebné úvery počas posledných mesiacov roka je najväčší,” povedal PR špecialista ČSOB Juraj Štefanovič. Sberbank Slovensko zvyčajne poskytuje najviac spotrebiteľských úverov na jar a ku koncu roka. “Zvýšený objem poskytnutých úverov na konci roka je pravdepodobne spôsobený zvýšenou spotrebou, ktorá súvisí so sviatkami. Na jar je zvýšený záujem o úvery spôsobený aj tým, že sa ľudia rozhodnú realizovať rekonštrukciu bývania. Tieto aktivity môžu byť financované hypotékou, ale aj spotrebiteľským úverom,” skonštatoval hovorca Sberbank Jakub Mendel.

Sedem zlatých pravidiel úverovania

1. Vec, na ktorú si beriete úver, by mala mať dlhšiu životnosť ako je splatnosť úveru
2. Nesiahajte hneď po prvej ponuke
3. Zmluvu si pred jej podpisom poriadne preštudujte
4. V prípade akéhokoľvek problému komunikujte s bankou
5. Viacero úverov si skonsolidujte do jedného
6. Popri splácaní úveru si vytvárajte rezervu
7. Poistite si schopnosť splácať úver

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies