Slováci si budú môcť peniaze z bankomatu vybrať bezkontaktne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Bezkontaktné možnosti platenia sa na Slovensku ujali pomerne rýchlo a ďalším krokom bude možnosť bezkontaktného výberu peňazí z bankomatu. „Na Slovensku, kde sú takmer všetky karty bezkontaktné a kde do konca roka 2017 bude prevažná väčšina terminálov bezkontaktných, je výber z bankomatov prostredníctvom bezkontaktnej technológie ďalší logický krok,“ povedal regionálny manažér Visa Europe pre SR a ČR Marcel Gajdoš.

Napríklad Tatra banka už má systém výberu peňazí, i keď len cez mobilnú aplikáciu. Bližší termín rozšírenia bezkontaktných výberov hotovosti z bankomatu prostredníctvom mobilu firmy pôsobiace v oblasti platobných technológií nepriblížili.

Výbery bez nutnosti vložiť nosič do bankomatu, a to pomocou smartfónu alebo bezkontaktnej karty, spoločnosť MasterCard testuje v Poľsku a Maďarsku. „Perspektívu tento spôsob výberov z bankomatov má, medzi ľuďmi je o to záujem,“ skonštatoval generálny riaditeľ MasterCard pre ČR a SR Miroslav Lukeš.

Ako uviedol Gajdoš z Visa Europe, vzhľadom na naozaj veľmi dynamický rozvoj platobných technológií to s veľkou pravdepodobnosťou nebude trvať veľmi dlho. „Avšak nie sme v súčasnosti v pozícií, kedy by sme mohli poskytnúť akýkoľvek časový rámec uvedenia takejto technológie,“ dodal Gajdoš.

Slováci využívajú bezkontaktné platenie stále viac

Výber z bankomatov mobilom už svojim klientom ponúkajú niektoré banky v rámci svojich aplikácií, ale výber je možný len pre klientov danej banky a tiež len z bankomatov konkrétnej banky. Na Slovensku to v rámci svojej mobilnej aplikácie svojim klientom ponúka Tatra banka.

„Pravidelne modernizujeme sieť našich bankomatov a pri obstarávaní nových zariadení sme sa logicky rozhodli už pre modernejšie bankomaty, ktoré majú zabudovanú aj bezkontaktnú technológiu. Avšak praktické využívanie tejto technológie vyžaduje ešte pomerne náročnú implementáciu a v tomto momente nevieme uviesť ani približný termín, kedy budú môcť klienti využívať túto inovatívnu funkciu,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová.

Slovensko pritom patrí medzi krajiny, kde je najväčšia penetrácia bezkontaktných platobných kariet v Európe. „Bezkontaktné platenie je medzi slovenskými spotrebiteľmi stále viac a viac obľúbené, o čom svedčí mierne znižovanie priemernej sumy zaplatenej kartou v obchode,“ uviedla hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová.

Ako skonštatoval hovorca mBank Tomáš Palovský, Slováci si na používane bezkontaktných platieb rýchlo zvykli a využívajú ich čoraz viac. Ako dodal, existuje menšia skupina klientov, ktorí by uvítali možnosť platby mobilným telefónom alebo prostredníctvom ďalších platobných prostriedkov. „Ide predovšetkým o mladších klientov s všeobecne kladným vzťahom k novým technológiám,“ skonštatoval Palovský.

Viacúčelová mobilná peňaženka

Bezkontaktné platenie sa v súčasnosti teda netýka už len plastových kartičiek. Začiatkom minulého roka MasterCard spolu so spoločnosťou Slovak Telekom spustila na slovenskom trhu viacúčelovú mobilnú peňaženku na báze NFC (Near Field Communication – bezdotykové spojenie umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami, pozn. red.).

Okrem klasickej platobnej funkcie umožňuje nahrať a spravovať platobnú kartu. Tá klientov nelimituje na bankomaty jednej konkrétnej banky. Visa Europe poskytuje pre svojich členov niekoľko platobných riešení, z ktorých je väčšina už dostupná aj na Slovensku. Najnovšie sú to mobilné cloudové platby, kde je potrebné, aby si držiteľ karty stiahol do telefónu platobnú aplikáciu svojej banky.

Na Slovensku v súčasnosti táto možnosť existuje pre klientov VÚB banky. Stačí si stiahnuť aplikáciu do mobilu a tá v obchodoch poslúži ako platobná karta. „VÚB systém nie je viazaný na SIM kartu, ale na transakciu sú potrebné mobilné dáta,“ skonštatoval šéfredaktor touchIT Ondrej Macko. Na Slovensku má podľa neho systém platby cez NFC SIM kartu napríklad Slovak Telekom alebo O2. „Ale sú to zatiaľ zriedkavejšie používané služby,“ doplnil Macko.

Čo sa ďalšieho vývoja týka, veľa podľa neho rozhodnú globálne služby, ako Apple Pay a Samsung Pay, ktoré sú alebo budú uvedené v USA či v Južnej Kórei a neskôr v Európe. „Očakávam, že na Slovensko sa systém širokej akceptácie platby cez mobil či inteligentné hodinky namiesto platobnej karty dostane do dvoch rokov,“ dodal Macko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel Gajdoš