Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
16. novembra 2018 13:16 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Slováci s dlhmi majú podľa prieskumu často peniaze len na najlacnejšie jedlo a oblečenie

Takmer každý desiaty dlžník so záväzkami po splatnosti nemá prostriedky ani na základné životné potreby.

Šestnásť percent dlžníkov, teda ľudí s neuhradenými splátkami svojich úverov a ďalšími záväzkami po splatnosti, si môže zo svojho príjmu nakúpiť iba najlacnejšie a najnutnejšie jedlo a oblečenie. Ôsmim percentám nezostanú peniaze ani na tieto základné potreby. Vyplynulo to z prieskumu finančnej situácie slovenských domácností, ktorý si nechala urobiť spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika.

Ako uvádza prieskum, 21 % slovenských dlžníkov má neuhradené záväzky v celkovej výške presahujúcej mesačný príjem ich domácnosti. Dvadsaťsedem percent dlžníkov dokonca uviedlo, že si celkovú výšku svojich neuhradených záväzkov ani nepamätá. Slováci si najčastejšie požičiavajú na nákup trvanlivého tovaru a rekonštrukciu alebo zaobstaranie bytu či domu.

Vplyv na rodinu

Prieskum tiež ukázal, že dlhy a súvisiace problémy s domácim rozpočtom sú zdrojom rodinných konfliktov, ku ktorým dochádza najčastejšie práve u dlžníkov. Tí sa tiež častejšie rozhodujú, čo sa týka financií, poza chrbát svojho partnera. Zdrojom konfliktov kvôli finančnej situácii sú spravidla výdavky na nepotrebné veci a skrývanie informácií o výdavkoch pred partnerom.

„Dlhy zásadne ovplyvňujú náš partnerský a rodinný život. V domácnostiach dlžníkov sú problémy s domácim rozpočtom podstatne častejšie zdrojom konfliktov a tento trend je ešte výraznejší v domácnostiach mladších ľudí a rodinách s väčším počtom členov. Viac než štvrtina respondentov s nesplatenými záväzkami uviedla, že ku konfliktom kvôli financiám dochádza v ich domácnosti najmenej raz mesačne,“ hovorí Jana Žaludová, tlačová hovorkyňa spoločnosti Kruk.

Slováci aj sporia

Úspory, najčastejšie v podobe hotovostného vkladu v banke alebo na sporiacom účte, majú dve tretiny respondentov. V prípade dlžníkov je to však len o niečo viac než polovica, zatiaľ čo u nedlžníkov ide o štyri pätiny respondentov. Častejšie majú úspory muži než ženy a všeobecne ľudia s vysokoškolským vzdelaním či s maturitou.

V celkovej výške do trojmesačného príjmu má úspory 33 % respondentov, medzi trojmesačným a ročným príjmom má nasporených tretina oslovených. Osmina domácností má dokonca úspory vo výške viac než jedného ročného príjmu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame