Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
22. októbra 2017 11:44 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Slováci podceňujú finančné zabezpečenie, ako dôvod uvádzajú málo peňazí

Nedostatok finančných prostriedkov uviedlo v prieskume ako dôvod neinvestovania 71 % respondentov.

Väčšina Slovákov, konkrétne 94 % opýtaných, podceňuje zabezpečenie do budúcnosti. Z toho viac než tretina sa finančne nepripravuje na budúcnosť vôbec. Najčastejším dôvodom je nedostatok peňazí. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu, ktorý uskutočnila Nadácia Partners a agentúra Focus, nedostatok finančných prostriedkov uviedlo ako dôvod neinvestovania 71 % respondentov. Ďalších 18 % investovanie nepovažuje za dôležité a 9 % má obavy z prílišného rizika.

Dominuje rýchla spotreba

V prípade, že by sa respondenti dostali k vyššiemu obnosu peňazí, napríklad k sume 500 tis. eur, tak viac ako štvrtina by si kúpila nehnuteľnosť a rovnaká časť by uložila peniaze na horšie časy. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, 12 % Slovákov by splatilo svoje dlhy, 10 % by zobralo rodinu na exotickú dovolenku, 8 % by dalo výpoveď v práci a žilo by z týchto peňazí, rovnaké percento by použilo peniaze ako počiatočný kapitál pri založení vlastnej firmy, alebo by si kúpilo auto a nakoniec 2 % by peniaze darovali na charitu.

Väčšina Slovákov podľa Michala Kozáka z Partners Group vôbec neplánuje svoje financie, zameriava sa skôr na krátkodobé ciele ako dovolenka, kúpa auta, výpoveď v práci. “Chýba dostatočná finančná rezerva. Skôr sa preferuje rýchla spotreba ako dlhodobé budovanie rezerv. Pri otázke, čo by sme urobili s 500 tisícami eur je vidieť, že stále málo Slovákov dokáže financie naďalej zhodnocovať, a nie ukrajovať,” zhodnotil výsledky prieskumu Kozák.

Slováci sú konzervatívni

Podľa Kozáka oblasti investovaniu na Slovensku pomôže, ak ľudia pochopia, aký je jeho zmysel a základné fungovanie. “Sme generácia prvých investorov. S témou investovania sa zoznamujeme, preto je prirodzené, že sme opatrnejší,” hovorí Kozák. Naráža tak na konzervatívnejší postoj Slovákov k oblasti investovania. “Slováci majú strach, že prídu o svoje financie. No je to len mýtus, pretože investor, ktorý preferuje bezpečie si navolí konzervatívnu stratégiu, kde jeho výnos bude síce nižší, ale hlavne bezpečný,” opisuje.

Alfou a omegou zdravých financií je nielen prehľad o príjmoch a výdavkoch, ale aj nastavenie financií podľa pravidla ideálnych finančných mier 10:20:30:40. Rozmenené na drobné – 10 % z mesačného príjmu dávame na vytváranie rezervy, 20 % smerujeme do vytvárania dlhodobých aktív a teda investujeme, úvery držíme pod hranicou maximálne 30 % príjmov a maximálne 40 % použijeme na bežnú spotrebu.

O prieskume: Reprezentatívny kvantitatívny prieskum formou osobných rozhovorov realizovala agentúra Focus medzi obyvateľmi SR vo veku od 18 rokov, na vzorke 1 511 respondentov. Uskutočnil sa v júli 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame