Slováci podceňujú finančné zabezpečenie, ako dôvod uvádzajú málo peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Nedostatok finančných prostriedkov uviedlo v prieskume ako dôvod neinvestovania 71 % respondentov.

Väčšina Slovákov, konkrétne 94 % opýtaných, podceňuje zabezpečenie do budúcnosti. Z toho viac než tretina sa finančne nepripravuje na budúcnosť vôbec. Najčastejším dôvodom je nedostatok peňazí. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu, ktorý uskutočnila Nadácia Partners a agentúra Focus, nedostatok finančných prostriedkov uviedlo ako dôvod neinvestovania 71 % respondentov. Ďalších 18 % investovanie nepovažuje za dôležité a 9 % má obavy z prílišného rizika.

Dominuje rýchla spotreba

V prípade, že by sa respondenti dostali k vyššiemu obnosu peňazí, napríklad k sume 500 tis. eur, tak viac ako štvrtina by si kúpila nehnuteľnosť a rovnaká časť by uložila peniaze na horšie časy. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, 12 % Slovákov by splatilo svoje dlhy, 10 % by zobralo rodinu na exotickú dovolenku, 8 % by dalo výpoveď v práci a žilo by z týchto peňazí, rovnaké percento by použilo peniaze ako počiatočný kapitál pri založení vlastnej firmy, alebo by si kúpilo auto a nakoniec 2 % by peniaze darovali na charitu.

Väčšina Slovákov podľa Michala Kozáka z Partners Group vôbec neplánuje svoje financie, zameriava sa skôr na krátkodobé ciele ako dovolenka, kúpa auta, výpoveď v práci. “Chýba dostatočná finančná rezerva. Skôr sa preferuje rýchla spotreba ako dlhodobé budovanie rezerv. Pri otázke, čo by sme urobili s 500 tisícami eur je vidieť, že stále málo Slovákov dokáže financie naďalej zhodnocovať, a nie ukrajovať,” zhodnotil výsledky prieskumu Kozák.

Slováci sú konzervatívni

Podľa Kozáka oblasti investovaniu na Slovensku pomôže, ak ľudia pochopia, aký je jeho zmysel a základné fungovanie. “Sme generácia prvých investorov. S témou investovania sa zoznamujeme, preto je prirodzené, že sme opatrnejší,” hovorí Kozák. Naráža tak na konzervatívnejší postoj Slovákov k oblasti investovania. “Slováci majú strach, že prídu o svoje financie. No je to len mýtus, pretože investor, ktorý preferuje bezpečie si navolí konzervatívnu stratégiu, kde jeho výnos bude síce nižší, ale hlavne bezpečný,” opisuje.

Alfou a omegou zdravých financií je nielen prehľad o príjmoch a výdavkoch, ale aj nastavenie financií podľa pravidla ideálnych finančných mier 10:20:30:40. Rozmenené na drobné – 10 % z mesačného príjmu dávame na vytváranie rezervy, 20 % smerujeme do vytvárania dlhodobých aktív a teda investujeme, úvery držíme pod hranicou maximálne 30 % príjmov a maximálne 40 % použijeme na bežnú spotrebu.

O prieskume: Reprezentatívny kvantitatívny prieskum formou osobných rozhovorov realizovala agentúra Focus medzi obyvateľmi SR vo veku od 18 rokov, na vzorke 1 511 respondentov. Uskutočnil sa v júli 2017.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať