Slováci idú v zadlžovaní často na hranicu svojich možností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Foto: Pixabay.com

Každá druhá domácnosť s hypotékou nedokázala za posledný rok usporiť ani 550 eur.

Až 55 % slovenských domácností vynaloží viac ako polovicu svojich príjmov na splátku hypotéky a ďalšie pravidelné platby spojené s bývaním. V štrnástich percentách dokonca bývanie zhltne rodinám viac ako tri štvrtiny mesačného rozpočtu. Podľa prieskumu agentúry Ipsos spracovaného pre Fincentrum každá druhá domácnosť s hypotékou nedokázala za posledný rok usporiť ani 550 eur. Do 1 660 eur ušetrilo 29 % opýtaných, vyššiu sumu si za rok dokázala odložiť len pätina domácností.

Klienti idú v zadlžovaní podľa Fincentra často na hranicu svojich možností. “Rekordne nízke úrokové sadzby v budúcnosti nevyhnutne vzrastú. A keď dnes hypotéka neúmerne zadlženým klientom negatívne ovplyvňuje kvalitu života, v budúcnosti ich môže ľahko dostať do existenčných problémov,” upozorňuje Petr Stuchlík, spoluzakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum.
Tvorba rezervy
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že až 63 % domácností s hypotékou by z aktuálnych úspor prežilo bez zmeny životnej úrovne menej ako tri mesiace. Dvadsať percent opýtaných zvládne výpadok príjmu len na pol roka. Odložené financie by na dlhšie ako rok vystačili len šiestim percentám zadlžených Slovákov.

O prieskume

Prieskum uskutočnila česká agentúra Ipsos pre interné potreby spoločnosti Fincentrum. Cieľom bolo zmapovať finančnú situáciu a celkové postoje respondentov, ktorí splácajú hypotekárny úver. Prieskum sa uskutočnil na Slovensku v auguste 2016 na reprezentatívnej vzorke 500 ľudí s úverom na bývanie.

“Aj v kontexte výsledkov prieskumu rozumieme požiadavke Národnej banky Slovenska, aby dlžníkom zostalo pri splácaní hypotekárneho úveru minimálne 20 % z príjmu,” hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.
Adekvátne životné poistenie
Podceňovaným rizikom pri hypotéke však nie je len strata zamestnania, či vyššie úročenie dlhu, ale aj prípadné úmrtie živiteľa rodiny. ”Najčastejšie riešia bývanie na úver klienti vo veku od 25 do 39 rokov – práve v čase, keď si zakladajú rodinu. V tejto vekovej kategórii pripadá viac ako 70 % úmrtí na mužov. Preto pre domácnosť s hypotékou, kde je žena na materskej dovolenke, je najdôležitejšie, aby mal živiteľ rodiny aj adekvátne životné poistenie,” upozorňuje Világi.
Správne nastavenie
Pri výbere riešenia nestačí podľa Fincentra šťastná ruka len na najlepšie produkty, ale aj ich správne nastavenie. ”Až tretina opýtaných má totiž po dohodnutí hypotéky vyššie náklady na bývanie, než očakávali pri podpise úverovej zmluvy. A 18 % opýtaných uvažuje o tom, že mali zvoliť lacnejšiu nehnuteľnosť a menej zaťažiť rodinný rozpočet,” pripomína Stuchlík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fincentrum