Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČSOB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
15. novembra 2018 11:45 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Skupine ČSOB sa podarilo ku koncu septembra zvýšiť svoj zisk

Konsolidovaný deväťmesačný zisk skupiny ČSOB sa zvýšil o vyše 12 %, darilo sa aj samotnej banke.

Finančná skupina ČSOB dosiahla v deviatich mesiacoch čistý konsolidovaný zisk 62,19 mil. eur. Ako ďalej informovala spoločnosť, v medziročnom porovnaní je to nárast o 12,3 %. Čistý zisk celej ČSOB, vrátane neauditovaného výsledku sesterskej spoločnosti ČSOB Poisťovne, dosiahol za trištvrte roka 69,6 mil. eur pri medziročnom náraste o takmer 9 %. Zisk samotnej banky podľa individuálnych výsledkov vzrástol o 8 % na 45,08 mil. eur.

Investície do nových riešení

Ako povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB Daniel Kollár, tradičný slovenský bankový model je už niekoľko rokov po sebe pod tlakom na zvyšovanie efektivity, znižovania nákladov a kompenzácie výpadkov príjmov z hlavnej činnosti. To však nemôže byť podľa neho brzdou pokroku a zvyšovania klientskeho komfortu. “Preto sme v treťom štvrťroku investovali do ďalších nových a užitočných riešení pre zákazníkov,” povedal Kollár.

Najviditeľnejšou navonok je podľa neho zmena komunikácie a v rámci nej ešte väčší dôraz na poradenstvo. S tým súvisí podľa Kollára vybavenie pobočiek tabletmi s aplikáciou na analýzu klientskych potrieb. „Chceme im poradiť, ako lepšie zhodnocovať svoje úspory a zároveň ako si svoje prostriedky chrániť v digitálnom priestore. Na konci leta sme preto spustili dlhodobý projekt na podporu digitálnej gramotnosti žiakov a ukazuje sa, že školy oceňujú takúto iniciatívu súkromnej sféry,“ doplnil Kollár.

Konsolidované čisté úrokové výnosy v medziročnom porovnaní vzrástli len minimálne o 0,4 % na sumu 154,77 mil. eur. Naďalej pretrváva podľa spoločnosti vplyv trhového prostredia nízkych úrokových sadzieb, ktoré ČSOB čiastočne kompenzuje zvýšením objemu poskytnutých úverov a nižšími nákladmi na financovanie. Čisté výnosy z poplatkov a provízií skupiny sa zvýšili o 12,2 % na 51,86 mil. eur.

Rast úverov aj vkladov

Úvery poskytnuté klientom sa zvýšili o 8,7 % na takmer 7 mld. eur. Najdynamickejší rast zaznamenala ČSOB v objeme poskytnutých spotrebných úverov, a to o 19,1 %. Objem úverov na bývanie sa zvýšil o 10,8 %. Rástli aj investičné úvery poskytnuté živnostníkom a malým podnikateľom, a to o 7,9 %. Zvýšil sa tiež záujem klientov o používanie kreditných kariet, ktorých objem stúpol medziročne o 16,6 %. Klientské vklady vzrástli o 10,3 % na 6,294 mld. eur. Objem vkladov na bežných účtoch fyzických osôb narástol o 14,4 % a objem investovaných prostriedkov do podielových fondov o 10,2 %.

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame