Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pobočka Poštovej banky v Pezinku na Moyzesovej 4/B.
Pobočka Poštovej banky v Pezinku na Moyzesovej 4/B. Poštová banka
19. marca 2019 9:42 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Skupina Poštovej banky v minulom roku s rastom zisku

Zisk spoločnosti rástol napriek zvýšeným personálnym nákladom.

Skupina Poštovej banky dosiahla v minulom roku celkový konsolidovaný čistý zisk 54,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní ho zvýšila o 6,4 mil. eur. Zisk spoločnosti rástol napriek zvýšeným personálnym nákladom. Pod rast konsolidovaného zisku sa podpísalo podľa vyjadrení spoločnosti hlavne zvýšenie čistých úrokových výnosov skupiny medziročne zo 165,8 mil. eur na 171,8 mil. eur.

Poštová banka zaznamenala vlani podľa jej vyjadrení rekordný medziročný nárast spotrebných úverov. Poskytla celkovo už miliardu retailových úverov. Historicky prvýkrát podiel výnosov z retailových klientov prekročil výnos z korporátnych. Stúpli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to z 33,1 mil. eur v roku 2017 na 39,7 mil. eur v roku 2018. Medziročne poklesla aj čistá tvorba opravných položiek a rezerv.

Zmeny v podobe troch pilierov

Skupina svoj biznis rozložila na tri piliere. Popri pokračujúcom repozicioningu v klasickom bankovníctve, s výrazným zameraním na retailové bankovníctvo a strategickom partnerstve so Slovenskou poštou do roku 2026, otvorila spoločnosť digitálny kanál v podobe 365.bank a rozšírila svoje služby o zákaznícke financovanie kúpou spoločnosti Amico Finance od maloobchodného predajcu elektroniky NAY.

„Významné zmeny, inovácie a nové produkty, ktoré sme na trh priniesli, sa ukázali ako opodstatnené a prejavili sa aj v lepšom hospodárení spoločnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Novinky na pošte

Rast personálnych nákladov bol dôsledkom zmeny obchodného modelu so Slovenskou poštou. Jej pracovníci sa v rámci konceptu Banka na pošte stali od začiatku roka 2018 zamestnancami Poštovej banky. Z tohto dôvodu sa počet zamestnancov v skupine Poštovej banky v priemere zvýšil z 1 498 na 1 645.

Už v januári bolo na 203 poštách zriadených 322 špecializovaných pracovísk, ktoré postupne prechádzali modernizáciou a redizajnom. Banka tiež integrovala do svojich štruktúr zamestnancov svojej dcérskej spoločnosti PB Partner.

Rast splátkového predaja

Akvizíciou spoločnosti Amico Finance skupina Poštovej banky získala na trhu splátkového predaja 11-percentý podiel. Tým sa stala štvrtým najväčším hráčom v poskytovaní nákupu na splátky a už po dvoch mesiacoch bola trhovou jednotkou v objeme novo poskytnutých pôžičiek, informovala skupina. Plánom je túto pozíciu ešte posilniť a do konca roku 2019 sa stať dvojkou na trhu splátkového predaja.

O Poštovej banke

Poštová banka vznikla na konci decembra 1992 a svoju činnosť začala 1. januára 1993. Na základe zmluvy so Slovenskou poštou predáva svoje produkty a služby aj prostredníctvom vyše 1 500 pôšt umiestnených na celom území Slovenska. Ku koncu júna 2013 bol ešte vyše 90-percentným vlastníkom banky Istrokapital, no od júla 2013 skupina J&T vlastní majoritu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame