Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČSOB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
16. mája 2019 13:18 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Skupina ČSOB ku koncu marca so ziskom cez 15 mil. eur

Skupinový zisk ČSOB medziročne klesol o 27,7 %.

Ziskovosť finančnej skupiny ČSOB v prvých troch mesiacoch tohto roka poklesla. Ako informovala spoločnosť, jej konsolidovaný čistý zisk sa znížil medziročne o 27,7 % na 15,3 mil. eur. Ako povedal generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár, pod medziročný vývoj hospodárenia sa podpísali významné investície do zlepšenia kvality služieb pre zákazníkov a s tým spojených technológií. „Zisk tiež ovplyvnili medziročne vyššie náklady spojené s bankovým odvodom a príspevkom do jednotného rezolučného fondu,“ uviedol Kollár.

„Výrazne sme rozšírili sieť vkladomatov, ktoré im uľahčujú denno-dennú správu financií. Ako prvá banka na Slovensku sme sprístupnili službu multibanking, vďaka ktorej zákazníci získavajú na jednom mieste, priamo v mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking, prehľad aj v účtoch vedených v iných bankách. Pre podnikateľov a firmy sme priniesli inovatívny nástroj Trade Club, ktorým im pomáhame rozvíjať ich medzinárodný obchod a naše portfólio sme rozšírili o špeciálne poradenstvo zamerané pre rodinné podniky,“ povedal Kollár.

Výnosy z poplatkov stúpli

Čisté úrokové výnosy za prvý kvartál boli v objeme 51 mil. eur pri raste o 0,8 %. Pretrváva podľa vyjadrení spoločnosti vplyv trhového prostredia nízkych úrokových sadzieb a ČSOB ho čiastočne kompenzuje zvýšením objemu poskytnutých úverov a nižšími nákladmi na financovanie. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 13,6 % na 18,2 mil. eur, a to najmä pre zmenu v rámci stratégie obsluhy prémiového segmentu.

Celkové výnosy narástli zo sumy 70,7 mil. eur na 72,4 mil. eur, a to vďaka nárastu čistých výnosov z poplatkov a provízií a predaju cenných papierov. Prevádzkové náklady vzrástli o 6,5 % na 50,5 mil. eur. Opravné položky a rezervy na podsúvahové riziká medziročne stúpli na 2,5 mil. eur.

Úverom na bývanie sa darilo

Úvery poskytnuté klientom rástli 8-percentným tempom na 7,189 mld. eur ku koncu marca. V medziročnom porovnaní najdynamickejšie rástol objem úverov na bývanie, ktorý stúpol o 8,7 %. Objem investičných úverov pre živnostníkov a malých podnikateľov sa medziročne zvýšil o 7,2 %. Rástol aj objem kreditných kariet, medziročne o 6,8 % a objem poskytnutých spotrebných úverov, medziročne o 6,7 %.

Vklady a úvery prijaté od klientov dosiahli výšku 6,225 mld. eur a v medziročnom porovnaní mierne poklesli o 0,8 %. Medziročné zníženie bolo podľa vyjadrení ČSOB spôsobené maturitou terminovaných vkladov nebankových finančných inštitúcii. Tento pokles spoločnosť vykompenzovala vďaka nárastu objemu vkladov na bežných účtoch fyzických osôb, ktoré medziročne stúpli o 15,4 % a nárastu objem prostriedkov investovaných do podielových fondov, ktoré medziročne narástli o 9,5 %.

O spoločnosti

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame