Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČSOB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
11. augusta 2017 11:24 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Skupina ČSOB ku koncu júna so ziskom cez 41 mil. eur

ČOSB poskytla klientom na bývanie o takmer pätinu viac úverov, zvyšoval sa aj záujem klientov o lepšie zhodnocovanie ich úspor, a to formou investícii do podielových fondov.

Skupina ČSOB dosiahla v prvých šiestich mesiacoch tohto roka čistý zisk v objeme 41,15 mil. eur pri medziročnom poklese o 20,8 %. Samotná banka vykázala pokles zisku o 44,4 % na 32,23 mil. eur. Čistý zisk skupiny aj po zahrnutí výsledku sesterskej spoločnosti ČSOB Poisťovne dosiahol 47,2 mil. eur, čo je medziročne o 16 % menej.
Jednorazový vplyv pominul
Ako skonštatoval generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB Daniel Kollár, v minulom roku si bankový sektor na Slovensku pripísal jeden z historicky najlepších výsledkov v hospodárení, a to najmä vďaka jednorazovému výnosu z výmeny akcií spoločnosti Visa. “Napríklad v prípade ČSOB priniesla táto transakcia viac ako 14 mil. eur. Tento pozitívny efekt však v tomto roku pominul, v dôsledku čoho náš zisk v súlade s očakávaniami medziročne poklesol,” doplnil Kollár.

Čisté úrokové výnosy medziročne klesli o 0,3 % na 103,2 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 12,4 % na 29,9 mil. eur. Medziročnému nárastu podľa vyjadrení skupiny výrazne pomohli zmeny v rámci stratégie obsluhy prémiového segmentu, a tiež vysoký záujem klientov o podielové fondy.

Výnosy celkom v medziročnom porovnaní poklesli o 7 % na 146,5 mil. eur. Tento pokles ovplyvnil predovšetkým čistý zisk z finančného majetku na predaj, a to z dôvodu jednorazového výnosu z výmeny akcií spoločnosti Visa v minulom účtovnom období. Prevádzkové náklady skupiny v medziročnom porovnaní vzrástli o 3,8 % na 90,5 mil. eur. Stalo sa tak podľa vyjadrení skupiny aj v súvislosti s investovaním do moderných technológií a zatraktívňovaním služieb pre zákazníka.
Úverovanie rástlo
Bilančná suma skupiny bola na konci júna vo výške 8,945 mld. eur pri medziročnom raste o 10,2 %. Úvery poskytnuté klientom stúpli o 9,2 % na 6,286 mld. eur. Úvery na bývanie sa zvýšili o 18 %, spotrebné úvery o 24 %, investičné úvery poskytnuté živnostníkom a malým podnikateľom o 11 %. Vklady klientov vzrástli o 2,1 % na 5,782 mld. eur. Vklady na bežných účtoch fyzických osôb v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stúpli o 17 %. Objem vkladov vložených do podielových fondov vzrástol o 14 %.

Opravné položky a finančné záruky medziročne podľa vyjadrení skupiny poklesli z úrovne 7,1 mil. eur na 2,6 mil. eur ako výsledok dobrej kondície úverového portfólia. Skupina ČSOB pristupuje k tvorbe opravných položiek a rezerv na finančné záruky konzervatívne a uplatňuje obozretnú úverovú politiku. Skupina zároveň v druhom štvrťroku 2017 navýšila svoje základné imanie o 47 mil. eur a ešte viac posilnila svoju kapitálovú základňu.

Csob.jpg

O ČSOB

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies