Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČSOB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
9. augusta 2018 11:00 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Skupina ČSOB dosiahla za polrok zisk necelých 38 mil. eur

V medziročnom porovnaní to znamená pokles o 8,2 %.

Skupina ČSOB dosiahla v prvom polroku pokles konsolidovaného čistého zisku o 8,2 % na 37,78 mil. eur. Čisté úrokové výnosy skupiny mierne poklesli o 1,4 % na 101,8 mil. eur. Dôvodom bol pretrvávajúci vplyv trhového prostredia nízkych úrokových sadzieb. ČSOB podľa jej vyjadrení čiastočne kompenzuje vývoj na trhu zvýšením objemu poskytnutých úverov a nižšími nákladmi na financovanie.

Čisté výnosy z poplatkov a provízií skupiny medziročne vzrástli o 6,8 % na 33,2 mil. eur. Pod tento nárast sa podpísala najmä zmena v rámci stratégie obsluhy prémiového segmentu. Individuálny zisk samotnej banky poklesol o 17 % na 26,7 mil. eur.

Pokles výnosov, rast nákladov

Konsolidované celkové výnosy poklesli zo sumy 146,5 mil. eur v prvom polroku 2017 na 141,5 mil. eur v prvom polroku 2018. Medziročný pokles o 3,4 % bol ovplyvnený predovšetkým nižším čistým ziskom z finančných operácií.

Prevádzkové náklady sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku zvýšili o 2,4 % na 92,7 mil. eur, a to najmä z dôvodu plnenia regulatórnych požiadaviek a investícií ČSOB do moderných technológií spojených so zatraktívňovaním služieb pre zákazníka.

Úvery rástli

Konsolidovaná bilančná suma ČSOB dosiahla ku koncu júna úroveň 9,54 mld. eur a medziročne tak vzrástla o takmer 6,7 %.Úvery poskytnuté klientom sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku zvýšili o 9,3 %, čím dosiahli výšku 6,872 mld. eur. Najvyšším medziročným tempom rastu o 20,3 % stúpol objem poskytnutých spotrebných úverov. Objem úverov na bývanie sa zvýšil o 12 % a investičné úvery poskytnuté živnostníkom a malým podnikateľom stúpli o 8,4 %.

Vklady a úvery prijaté od klientov medziročne vzrástli o 8,5 % na 6,27 mld. eur. Vklady na bežných účtoch fyzických osôb sa zvýšili o 8,4 % a objem investovaných prostriedkov do podielových fondov o 10,1 %.

Vplyv regulácie na financovanie

Ako povedal generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár, trh úverov na bývanie bol v druhom štvrťroku ovplyvňovaný aj plánovanými zmenami v oblasti ich poskytovania, ktoré boli platné  od začiatku leta. „V dôsledku avizovanej prísnejšej regulácie bol záujem o financovanie v máji a júni citeľne vyšší ako pred rokom. Celkový, asi 9-percentný rast úverov bol na druhej strane porovnateľný s tempom rastu vkladov klientov a ich záujmom o investovanie, čo vnímam mimoriadne pozitívne,“ uviedol Kollár.

O spoločnosti

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame