Šestina Slovákov pravidelne pracuje v noci

11. októbra 2015 11:22
SITA
Zamestnanci, graf
Ilustračné foto pixabay.com

Ako vo svojej analýze upozorňuje analytický tím Poštovej banky, je to jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík Európskej únie.

Na Slovensku pravidelne pracuje v noci približne každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík Európskej únie. Vo svojej analýze na to upozorňuje analytický tím Poštovej banky, ktorý vychádzal z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat za rok 2014. V priemere za celú EÚ pritom pracuje v noci len 6 % zamestnancov. Práca v noci sa týka nielen lekárov, záchranárov, policajtov či hasičov, ale aj zamestnancov v priemysle, pretože mnohé výrobné linky sa nezastavujú ani v noci. „To môže byť aj dôvodom, prečo je na Slovensku taký vysoký podiel ľudí chodiacich na nočné zmeny,“ uvádza sa v analýze.

Každý štvrtý Slovák pravidelne pracuje po večeroch. „Aj z tohto hľadiska patríme k európskej špičke, keďže nás predbehli len Gréci, Holanďania a Nemci. Európsky priemer sa pohybuje na úrovni 16,0 %,“ tvrdia analytici Poštovej banky. Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina našich zamestnancov. V rámci EÚ tak patríme spolu s Írskom a Holandskom medzi trojicu krajín s najvyšším podielom ľudí pravidelne pracujúcich počas nedele. Za posledné desaťročie sa podiel Slovákov chodiacich do práce v nedeľu zvýšil približne o 2 percentuálne body.

Každý štvrtý Slovák vlani pravidelne chodil do práce aj v sobotu. Napriek tomu však za európskym priemerom zaostávame. V EÚ totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 % a v eurozóne 29 % pracujúcich obyvateľov. V nedeľu pravidelne pracuje každý piaty muž aj žena. Rozdiely medzi pohlaviami sú minimálne. Výraznejšie rozdiely medzi mužmi a ženami môžeme sledovať pri práci v noci a po večeroch. Z tohto uhla pohľadu dominujú muži, nakoľko v noci chodí do práce každý piaty muž, ale len každá ôsma žena. Podobné rozdiely vznikajú aj pri práci po večeroch. Dôvodom je skutočnosť, že muži častejšie pracujú práve vo fabrikách s 24-hodinovou výrobou a dominujú aj v povolaniach ako policajti, hasiči či záchranári.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články