Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zamestnanci, graf
Ilustračné foto pixabay.com
11. októbra 2015 11:22 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Šestina Slovákov pravidelne pracuje v noci

Ako vo svojej analýze upozorňuje analytický tím Poštovej banky, je to jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík Európskej únie.

Na Slovensku pravidelne pracuje v noci približne každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík Európskej únie. Vo svojej analýze na to upozorňuje analytický tím Poštovej banky, ktorý vychádzal z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat za rok 2014. V priemere za celú EÚ pritom pracuje v noci len 6 % zamestnancov. Práca v noci sa týka nielen lekárov, záchranárov, policajtov či hasičov, ale aj zamestnancov v priemysle, pretože mnohé výrobné linky sa nezastavujú ani v noci. „To môže byť aj dôvodom, prečo je na Slovensku taký vysoký podiel ľudí chodiacich na nočné zmeny,“ uvádza sa v analýze.

Každý štvrtý Slovák pravidelne pracuje po večeroch. „Aj z tohto hľadiska patríme k európskej špičke, keďže nás predbehli len Gréci, Holanďania a Nemci. Európsky priemer sa pohybuje na úrovni 16,0 %,“ tvrdia analytici Poštovej banky. Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina našich zamestnancov. V rámci EÚ tak patríme spolu s Írskom a Holandskom medzi trojicu krajín s najvyšším podielom ľudí pravidelne pracujúcich počas nedele. Za posledné desaťročie sa podiel Slovákov chodiacich do práce v nedeľu zvýšil približne o 2 percentuálne body.

Každý štvrtý Slovák vlani pravidelne chodil do práce aj v sobotu. Napriek tomu však za európskym priemerom zaostávame. V EÚ totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 % a v eurozóne 29 % pracujúcich obyvateľov. V nedeľu pravidelne pracuje každý piaty muž aj žena. Rozdiely medzi pohlaviami sú minimálne. Výraznejšie rozdiely medzi mužmi a ženami môžeme sledovať pri práci v noci a po večeroch. Z tohto uhla pohľadu dominujú muži, nakoľko v noci chodí do práce každý piaty muž, ale len každá ôsma žena. Podobné rozdiely vznikajú aj pri práci po večeroch. Dôvodom je skutočnosť, že muži častejšie pracujú práve vo fabrikách s 24-hodinovou výrobou a dominujú aj v povolaniach ako policajti, hasiči či záchranári.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies