Šéfka dohľadu v ECB: Banková regulácia v eurozóne musí byť jednotná

1. februára 2016 8:29
SITA
ECB
Ilustračné foto noppasinw/FreeDigitalPhotos.net

Daniele Nouyová upozornila, že niektoré jednotné pravidlá majú rôzne interpretácie a to vytvára deformácie.

Banková regulácia musí hovoriť jednotným jazykom. V nedeľu to uviedla šéfka dohľadu v Európskej centrálnej banke (ECB) Daniele Nouyová s tým, že rozdielne interpretácie tých istých pravidiel vytvárajú v eurozóne deformácie. Podľa jej slov je kľúčovou výzvou to, aby banky podliehali rovnakej regulácii a dohľadu naprieč rôznymi jurisdikciami. „Musíme zabezpečiť úplne harmonizovaný dohľad,“ povedala Nouyová pre nedeľné vydanie cyperských novín Politis.

Krajiny nepreberajú pravidlá jednotne

Podľa jej slov bolo prvým krokom zavedenie jednotných pravidiel. Ich transpozícia do národnej legislatívy však spôsobila, že časť z nich sa vysvetľuje rôznymi spôsobmi a tým „v eurozóne vznikajú oblasti s nerovnakými pravidlami“. „Naším cieľom je vytvoriť jednotný, integrovaný a harmonizovaný rámec dozoru,“ povedala.

Sú aj sťažnosti

Jednotný mechanizmus dohľadu vykonáva dohľad nad 129 bankami v eurozóne. Nouyová odmietla, že by dozorný orgán bol pri svojich hodnoteniach nadmerne striktný. „Ak by sa neobjavovali sťažnosti, asi by sme neboli dobrý orgán dohľadu,“ povedala. Reagovala tak na to, že po uplynulých záťažových testoch sa cyperské banky sťažovali, že testy sú príliš náročné.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články