Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File
22. decembra 2017 11:26 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Šéf gréckej centrálnej banky je za preventívnu úverovú linku

Podľa guvernéra by preventívna úverová linka po skončení núdzovej pomoci mohla mať na grécku ekonomiku podporný vplyv.

Guvernér gréckej centrálnej banky Jannis Stournaras sa vyjadril, že by po oficiálnom skončení programu zahraničnej núdzovej pomoci v auguste budúceho roka privítal preventívnu úverovú linku zo strany veriteľov krajiny. Guvernér, ktorý bol v predošlej konzervatívnej vláde ministrom financií, vo štvrtok konštatoval, že preventívny úver by mohol mať na grécku ekonomiku „podporný vplyv“.

Vláda reaguje kriticky

Názor šéfa centrálnej banky však vyvolal negatívnu reakciu zo strany terajšej ľavicovej gréckej vlády. Tá totiž sľubuje „jasný odchod“ z programu núdzovej pomoci a úplný návrat na trhy, čím sa skončí osem rokov trvajúce bolestivé obdobie záchranných programov.

Predstaviteľ gréckej vlády, ktorý si neželal zverejniť svoje meno pred oficiálnym vyhlásením, zareagoval na Stournarasove návrhy nahnevane. „To, že neúspešný minister financií z neúspešnej vlády uprednostňuje úverovú linku namiesto návratu na trhy, neznamená, že úspešná vláda nemôže veci robiť lepšie,“ vyhlásil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame