Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
29. februára 2016 8:52 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Šéf francúzskej centrálnej banky: ECB by mohla rozšíriť stimuly

Predstavitelia ECB budú o možných úpravách v stimulačnom programe hovoriť začiatkom marca.

Európska centrálna banka (ECB) by mohla rozšíriť program stimulov. Dôvodom je to, že z dlhodobého hľadiska sú nízke ceny ropy záťažou pre ekonomiky krajín eurozóny. Uviedol to v nedeľu šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau pre noviny Frankfurter Allgemeine. Predstavitelia ECB budú o možných úpravách v stimulačnom programe hovoriť začiatkom marca. Rozhodnutie vo všeobecnosti záleží od toho, či ďalej spomaľuje spotrebiteľská inflácia. Francois Villeroy de Galhau naznačil, že vplyv nízkych cien ropy môže byť dlhodobý.

Viac ako 60 miliárd mesačne
„Iba dočasne klesajúce ceny ropy nie sú dostatočný dôvod,“ povedal. „Ak však nízke ceny energií majú udržateľný dlhodobý efekt, musíme konať. To sa zdá byť tento prípad, no uvidíme v marci,“ upozornil. Podľa jeho slov je možné, že ECB bude nakupovať aktíva za viac ako súčasných 60 mld. eur mesačne. „Sme pripravení konať, no najprv musíme vidieť ekonomické údaje,“ dodal šéf francúzskej centrálnej banky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies