Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jerome Powell
Jerome Powell - SITA/AP Photo/Alex Brandon
10. marca 2019 13:45 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Šéf Fed-u zopakoval prísľub opatrnosti v oblasti úrokov

Niektorí analytici sú presvedčení, že Fed by mohol svoje úrokové sadzby ponechať na nezmenenej úrovni celý rok.

Zdravá ekonomika USA a nízka inflácia umožňujú centrálnej banke krajiny, aby v oblasti úrokových sadzieb zaujala „opatrný, vyčkávací prístup“. Povedal to na Stanfordovej univerzite šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell. Uviedol pritom, že Fed výrazne pokročil pri redukcii mimoriadnych opatrení, ktoré prijal na podporu zotavenia ekonomiky po recesii.

Fed zmenšuje objem dlhopisov a cenných papierov založených na hypotékach, ktoré vlastní. Powell sa však konkrétne nevyjadril o smerovaní úrokov okrem zopakovania prísľubu „opatrnosti“, o ktorej Fed začal hovoriť v januári, aby signalizoval, že pri zvyšovaní úrokov v tomto roku plánuje dlhú prestávku.

Niektorí analytici sú presvedčení, že Fed by mohol svoje úrokové sadzby ponechať na nezmenenej úrovni celý rok a mohol by prípadne začať úroky znižovať v roku 2020, ak sa ekonomika výrazne spomalí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame