Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, dolár
pixabay.com/ilustračné foto
13. júna 2019 9:31 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Schodok rozpočtu USA v máji vzrástol na rekordných 208 mld. USD

Rozpočtový deficit krajiny od začiatku terajšieho amerického účtovného roka sa medziročne zvýšil o 38,8 % na 738,6 mld. USD.

Deficit rozpočtu americkej federálnej vlády v máji medziročne stúpol o 41,5 percenta na rekordných 207,8 mld. USD. Ministerstvo financií USA uviedlo, že rast májového deficitu bol výsledkom toho, že 1. jún bol v sobotu a preto sa sociálne dávky v sume 55 mld. USD vyplatili už máji. Od začiatku terajšieho amerického účtovného roka sa však rozpočtový schodok medziročne zvýšil o 38,8 percenta na 738,6 mld. USD.

Výdavky stúpli o takmer desatinu

Výdavky americkej federálnej vlády od začiatku účtovného roka sa oproti rovnakému obdobiu pred rokom zväčšili o 9,3 percenta na 3,01 bil. USD. Príjmy federálnej vlády medziročne stúpli o 2,3 percenta na 2,27 bil. USD. Úroky z verejného dlhu sú jednou z najrýchlejšie rastúcich častí rozpočtu a čisté úrokové platby sa medziročne zvýšili o 15,6 percenta na 268,3 mld. USD.

Príjmy amerického rezortu financií z výberu ciel od začiatku účtovného roka oproti rovnakému obdobiu vlaňajška vzrástli o 80 percent na 46 mld. USD. Ide o výsledok vyšších ciel, ktoré prezident Donald Trump uvalil na Čínu a ďalšie krajiny v rámci snahy o dosiahnutie lepších obchodných dohôd.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame