Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

SBA: Zmeny v odmeňovaní finančných agentov neodporúčame schváliť

Peniaze
Ilustračné foto. pexels.com

Pripomienky dotknutých strán by podľa asociácie mali byť dôsledne posúdené.

Návrh ministerstva financií na zmeny v zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve týkajúci sa odmeňovania pre finančných agentov sa Slovenskej bankovej asociácii (SBA) nepozdáva. Predložený návrh na úpravu spôsobu výplaty a výšky odmien pre finančných agentov, pravidlá na výpočet odkupnej hodnoty a reguláciu daňových nákladov neodporúča schváliť. „Vzhľadom k tomu, že pripravovaná novela má zásadný vplyv na finančný sektor, navrhujeme, aby pripomienky všetkých dotknutých strán boli dôsledne posúdené a prediskutované,“ uviedla v stanovisku asociácia. 
Legislatíva by mala byť vyvážená
Samotnú iniciatívu ministerstva novelizovať zákon o finančnom sprostredkovaní a poradenstve asociácia berie na vedomie. Fungovanie finančných agentov totiž vníma ako dôležitú súčasť trhu, preto by úprava legislatívy mala byť vyvážená. „Asociácia kladie dôraz na zvyšovanie odbornosti finančných sprostredkovateľov, posilnenie ochrany spotrebiteľa na finančnom trhu a vyššiu transparentnosť pri predaji finančných produktov,“ dodáva SBA.
Odporúčame tiež:

Novela zákona o finančnom sprostredkovaní a poradenstve po tom, čo ju ministerstvo financií predložilo, narazila aj na kritiku zo strany finančných sprostredkovateľov. Podľa spoločnosti Deluvis, ktorá patrí medzi zakladajúcich členov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, môže totiž poškodiť prácu a existenciu finančných sprostredkovateľov. Účinnosť novely sa predpokladá od roku 2018 s prechodnými obdobiami pre niektoré ustanovenia.
Prídu agenti o sedminu príjmu ?
Rezort financií si od novely zákona sľubuje najmä zníženie cien finančných produktov. Podľa návrhu by sa mala odmena finančného agenta za sprostredkovanie služby vyplácať po dobu siedmich rokov, a to aj v prípade, ak je poistná zmluva uzatvorená na kratšiu dobu, s výnimkou zmlúv uzatvorených na dobu 12 mesiacov a kratšiu. Podľa finančných sprostredkovateľov ide o likvidačný krok. Spoločnosť Deluvis považuje za veľmi neštandardné, aby zákon obmedzoval, resp. stanovoval spôsob výplaty odmeny v rámci podnikateľského prostredia. Finanční agenti by tak reálne dostávali podľa vyjadrení firmy sedminu svojho súčasného príjmu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 5. apríla 2017 14:43Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...