Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ruská banka VTB v prvom štvrťroku v strate 370 mil. USD

Graf pokles
Ilustračné foto. cooldesign/FreeDigitalPhotos.net

Druhá najväčšia ruská banka je v strate už dva štvrťroky po sebe, čisté úrokové výnosy banky v prvom kvartáli klesli o takmer 50 %.

Ruská banka VTB, ktorá je druhou najväčšou v krajine, za prvý kvartál vykázala stratu 370 mil. USD. VTB obmedzila poskytovanie úverov, keďže vysoké úrokové sadzby centrálnej banky brzdia ekonomiku. VTB sa vlani tesne vyhla celoročnej strate, ale teraz je v strate už dva štvrťroky po sebe. Čisté úrokové výnosy banky v prvom kvartáli klesli o takmer 50 % a hrubý objem úverov, ktoré poskytla, sa zmenšil o 3 %.

„Terajšia úroveň kľúčovej úrokovej sadzby, čiže 12,5 %, je pre nás bohužiaľ nedostatočná na to, aby sme zastavili vytváranie straty,“ povedal finančný riaditeľ VTB Herbert Moos. Ruská centrálna banka svoju kľúčovú sadzbu v tomto roku znížila o 450 bázických bodov. Podmienky na poskytovanie úverov však zostávajú prísne. „Podmienky, ktoré ovplyvňujú domácnosti a malé a stredné firmy sa zhoršujú napriek redukcii úrokových sadzieb,“ povedal Chris Weafer z poradenskej spoločnosti Macro Advisory.

Banka VTB vlani dostala štátnu podporu v sume 214 mld. rubľov (RUB) na posilnenie svojho kapitálu. Z ruského fondu národného majetku zároveň dostala 100 mld. RUB na financovanie investičných projektov. Finančný riaditeľ banky Moos uviedol, že je príliš skoro hovoriť o presnom časovom rámci pre získanie ďalšieho kapitálu od vlády, ale konštatoval, že banka na tom pracuje. Dodal, že VTB v rámci širšej snahy o znižovanie nákladov v tomto roku zrušila tisíce pracovných miest.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 19. mája 2015 16:46Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...