Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf pokles
Ilustračné foto. cooldesign/FreeDigitalPhotos.net
19. mája 2015 16:46 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Ruská banka VTB v prvom štvrťroku v strate 370 mil. USD

Druhá najväčšia ruská banka je v strate už dva štvrťroky po sebe, čisté úrokové výnosy banky v prvom kvartáli klesli o takmer 50 %.

Ruská banka VTB, ktorá je druhou najväčšou v krajine, za prvý kvartál vykázala stratu 370 mil. USD. VTB obmedzila poskytovanie úverov, keďže vysoké úrokové sadzby centrálnej banky brzdia ekonomiku. VTB sa vlani tesne vyhla celoročnej strate, ale teraz je v strate už dva štvrťroky po sebe. Čisté úrokové výnosy banky v prvom kvartáli klesli o takmer 50 % a hrubý objem úverov, ktoré poskytla, sa zmenšil o 3 %.

„Terajšia úroveň kľúčovej úrokovej sadzby, čiže 12,5 %, je pre nás bohužiaľ nedostatočná na to, aby sme zastavili vytváranie straty,“ povedal finančný riaditeľ VTB Herbert Moos. Ruská centrálna banka svoju kľúčovú sadzbu v tomto roku znížila o 450 bázických bodov. Podmienky na poskytovanie úverov však zostávajú prísne. „Podmienky, ktoré ovplyvňujú domácnosti a malé a stredné firmy sa zhoršujú napriek redukcii úrokových sadzieb,“ povedal Chris Weafer z poradenskej spoločnosti Macro Advisory.

Banka VTB vlani dostala štátnu podporu v sume 214 mld. rubľov (RUB) na posilnenie svojho kapitálu. Z ruského fondu národného majetku zároveň dostala 100 mld. RUB na financovanie investičných projektov. Finančný riaditeľ banky Moos uviedol, že je príliš skoro hovoriť o presnom časovom rámci pre získanie ďalšieho kapitálu od vlády, ale konštatoval, že banka na tom pracuje. Dodal, že VTB v rámci širšej snahy o znižovanie nákladov v tomto roku zrušila tisíce pracovných miest.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies