Rubeľ oslabil voči doláru na nové rekordné minimum

20. januára 2016 15:09
SITA
Euro, dolár, britská libra, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
AKTUALIZOVANÉ o 15:52

Predošlé historické minimum 80,10 RUB/USD bolo evidované v decembri 2014, keď v Rusku bola finančná kríza.

Ruský rubeľ v stredu oslabil na nové historické minimum, keď pokles svetových cien ropy prehĺbil obavy investorov o ďalšom spomalení ruskej ekonomiky. Rubeľ oslabil voči doláru na rekordné minimum 81,04 RUB/USD, avšak už o 13:25 GMT mierne posilnil na 81,00 RUB/USD. Ruská mena voči euru oslabila o 2,8 % na 88,18 RUB/EUR. Predošlé historické minimum 80,10 RUB/USD bolo evidované v decembri 2014, keď sa Rusko nachádzalo vo finančnej kríze prehĺbenej sankciami západných krajín v súvislosti s vývojom na Ukrajine. V dôsledku oslabenia meny centrálna banka pravdepodobne odloží zníženie úrokových sadzieb a očakáva sa, že sa zvýši miera inflácie.

Rubeľ voči doláru stratil tento rok takmer desatinu

Negatívna nálada na ruských trhoch odráža pokles na ázijských a európskych burzách, ako aj oslabenie mien rozvíjajúcich sa trhov. Hodnota svetových akciových trhov od začiatku tohto roka stratila takmer 6 bil. USD a prehĺbila obavy o zdravie globálnej ekonomiky. Rubeľ od začiatku tohto roka oslabil voči doláru o 9 %. Cena londýnskej ropy Brent, ktorá je globálnou referenčnou cenou hlavného exportného artikla Ruska, sa od začiatku roka znížila o zhruba 25 %. Ropa Brent si o 12:10 odpísala oproti utorkovej záverečnej hodnote 3,3 % na 27,8 USD za barel. Stále sa však nachádza blízko minima z roku 2003.

Dolár voči jenu strácal

Japonský jen v stredu posilnil. Pod jeho nárast sa podpísal prepad cien ropy blízko k najnižšej úrovni za 13 rokov. Investori nemali záujem o rizikové aktíva, revidovali totiž očakávania miery zvýšenia úrokových sadzieb v USA.

Dolár v stredu oslabil na 116,48 JPY/USD. V utorok sa dolár dostal na 118,115 JPY/USD, keď sa zdalo, že sa zvyšuje záujem o rizikovejšie aktíva. S poklesom cien ropy sa však nálada na trhu zmenila a investori nakupovali bezpečné aktíva, akými sú jen, švajčiarsky frank, nemecké a americké cenné papiere. Kanadský dolár sa dostal na trinásťročné minimum 1,4689 CAD/USD.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články