Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rubeľ oproti euru oslabil až na úroveň 80 RUB/EUR

Rubeľ, Rusko
Ilustračné foto pixabay.com

Dôvodom oslabenia ruskej národnej meny sú nízke ceny ropy a záver obdobia platenia daní v Rusku.

Ruský rubeľ v utorok oslabil o takmer jedno percento a oproti spoločnej európskej mene sa dostal na štvormesačné minimum 80 RUB/EUR. Dôvodom oslabenia ruskej národnej meny sú nízke ceny ropy a záver obdobia platenia daní v Rusku. Do 9:04 GMT si rubeľ oproti euru odpísal 0,98 % a klesol na úroveň 80 RUB/EUR a voči doláru oslabil o 0,75 % na 72,77 RUB/USD.    

Ceny ropy nadol tlačí prebytok komodity
Cena londýnskej ropy Brent, ktorá je globálnou referenčnou cenou hlavného exportného artikla Ruska, v utorok síce posilnila o 0,1 % na 36,7 USD za barel, ale stále bola v blízkosti jedenásťročného minima. Dôvodom slabej ceny ropy je to, že na energetické trhy nepriaznivo vplýva prebytok dodávok na globálny trh a spomaľovanie čínskej ekonomiky.

Rubľu pomohlo platenie daní
„Po krátkej pauze rubeľ opäť oslabuje voči doláru a euru,“ uviedol Igor Kovalev, analytik InstaForex. Po strate podpory zo strany exportérov sa ruská mena podľa neho totiž opäť koncentruje na vývoj cien ropy. Ruské firmy platili minulý týždeň v piatok daň z ťažby minerálov a tento týždeň v pondelok daň zo zisku. To poskytlo rubľu dočasnú podporu, keďže platenie daní znamenalo, že firmy konvertovali zisky z exportu na národnú menu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 29. decembra 2015 11:32Zdroj SITA
K téme , ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...