Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava
Ilustračné foto. pixabay.com
14. júna 2018 14:16 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Rozvojová banka Rady Európy je pripravená ďalej investovať na Slovensku

V nasledujúcich rokoch by sa Rozvojová banka Rady Európy mohla na Slovensku podieľať na financovaní projektov v hodnote stoviek miliónov eur. Aktuálne sa hovorí napríklad o pôžičke pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť či financovaní projektu novej väznice pri Rimavskej Sobote.

Na Slovensko by mali smerovať ďalšie stovky miliónov na financovanie projektov z Rozvojovej banky Rady Európy. Ministerstvo financií avizuje, že v nasledujúcich rokoch je banka pripravená na Slovensku preinvestovať 800 mil. eur. Smerovať by mohli do rôznych sektorov od zdravotníctva, cez vzdelávanie, administratívu, súdnu a väzenskú infraštruktúru, verejnú infraštruktúru a regionálny rozvoj až po investície do tvorby a zachovania pracovných miest v malých a stredných podnikoch.

Investície už presiahli miliardu eur

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol guvernér Rozvojovej banky Rady Európy Rolf Wenzel, ktorá má aktuálne v Bratislave svoje výročné administratívne zasadnutie, banka tak na Slovensku nadviaže na doterajšiu dobrú spoluprácu. Za posledných dvadsať rokov, odkedy je Slovensko členskou krajinou banky, sem totiž smerovali investície v objeme 1,2 mld. eur. Išli na podporu pracovných miest malých a stredných podnikov, modernizáciu miest a vidieka, ochranu životného prostredia a boj proti klimatickým zmenám, poskytovanie bývania prostredníctvom vlády a Štátneho fondu rozvoja bývania a vzdelávanie a výskum.

Ďalšie projekty, na financovaní ktorých sa bude banka podieľať, vzídu z konkrétnych rokovaní medzi bankou a slovenskými inštitúciami. Aktuálne napríklad predstavitelia banky rozhodujú o 50-miliónovom úvere pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, diskutujú aj o možnosti financovania novej väznice pri Rimavskej Sobote.

Rozvojová banka Rady Európy bola založená v roku 1956 ôsmimi členskými štátmi Rady Európy a to Belgickom, Francúzskom, Nemeckom, Gréckom, Islandom, Talianskom, Luxemburskom a Tureckom. V súčasnosti má 41 členských štátov. Slovenská republika sa stala členskou krajinou banky v roku 1998.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame