Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro
Ilustračné foto. pixabay.com
1. januára 2016 13:31 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Rok 2016 bude pokračovať v znamení nízkych úrokov

Európska centrálna banka pokračuje vo svojej uvoľnenej menovej politike. Sadzby zrejme minimálne do polovice roka 2017 zvyšovať nebude.

Situácia vo vývoji úrokových sadzieb by sa príliš v roku 2016 zmeniť nemala. Potvrdzujú to aj posledné kroky Európskej centrálnej banky, ktorá v decembri rozhodla o predĺžení programu kvantitatívneho uvoľňovania z pôvodného termínu september 2016 až do marca 2017. „Neprekvapilo by nás však, keby program prebiehal dlhšie, alebo by centrálna banka pristúpila k ďalšej zmene, a to k zvýšeniu mesačného nákupu dlhopisov,“ konštatuje na margo politiky centrálnej banky analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Nízke sadzby by mali pokračovať
Európska centrálna banka tak v rámci boja proti stagnujúcim cenám a v snahe podporovať ekonomiku eurozóny pokračuje v uvoľnenej menovej politike, vrátane kvantitatívneho uvoľňovania. V roku 2015 ponechala hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny, na technickej nule. „Očakávame, že kľúčovú sadzbu Európska centrálna banka nebude meniť minimálne do polovice roka 2017. Ďalšie zníženie depozitnej sadzby v prípade zhoršenia výhľadu eurozóny nie je vylúčené, ale nejaví sa ako pravdepodobné. Celkovo by v eurozóne malo aj v roku 2016 pretrvať prostredie nízkych sadzieb,“ doplnila Katarína Muchová zo Slovenskej sporiteľne.

Hypotéky by nemali výrazne zdražieť
Od základných úrokových sadzieb centrálnej banky sa pritom odvíjajú aj sadzby komerčných bánk. Možno teda očakávať, že ešte minimálne rok a pol sa budeme môcť tešiť z relatívne lacných hypoték či spotrebiteľských úverov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies