Rok 2016 bude pokračovať v znamení nízkych úrokov

1. januára 2016 13:31
SITA
Euro
Ilustračné foto. pixabay.com

Európska centrálna banka pokračuje vo svojej uvoľnenej menovej politike. Sadzby zrejme minimálne do polovice roka 2017 zvyšovať nebude.

Situácia vo vývoji úrokových sadzieb by sa príliš v roku 2016 zmeniť nemala. Potvrdzujú to aj posledné kroky Európskej centrálnej banky, ktorá v decembri rozhodla o predĺžení programu kvantitatívneho uvoľňovania z pôvodného termínu september 2016 až do marca 2017. „Neprekvapilo by nás však, keby program prebiehal dlhšie, alebo by centrálna banka pristúpila k ďalšej zmene, a to k zvýšeniu mesačného nákupu dlhopisov,“ konštatuje na margo politiky centrálnej banky analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Nízke sadzby by mali pokračovať

Európska centrálna banka tak v rámci boja proti stagnujúcim cenám a v snahe podporovať ekonomiku eurozóny pokračuje v uvoľnenej menovej politike, vrátane kvantitatívneho uvoľňovania. V roku 2015 ponechala hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny, na technickej nule. „Očakávame, že kľúčovú sadzbu Európska centrálna banka nebude meniť minimálne do polovice roka 2017. Ďalšie zníženie depozitnej sadzby v prípade zhoršenia výhľadu eurozóny nie je vylúčené, ale nejaví sa ako pravdepodobné. Celkovo by v eurozóne malo aj v roku 2016 pretrvať prostredie nízkych sadzieb,“ doplnila Katarína Muchová zo Slovenskej sporiteľne.

Hypotéky by nemali výrazne zdražieť

Od základných úrokových sadzieb centrálnej banky sa pritom odvíjajú aj sadzby komerčných bánk. Možno teda očakávať, že ešte minimálne rok a pol sa budeme môcť tešiť z relatívne lacných hypoték či spotrebiteľských úverov.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články