Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com
24. mája 2019 14:07 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rezort financií navrhuje zmierniť podmienky pre povinný audit účtovných závierok

Ministerstvo financií navrhuje zdvojnásobiť podmienku výšky obratu a sumy majetku pri posudzovaní povinnosti auditovania účtovných závierok.

Štát plánuje zmierniť limity, na základe ktorých musia obchodné spoločnosti dávať overovať svoje účtovné závierky audítorom. Ministerstvo financií totiž predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o účtovníctve, podľa ktorého sa majú sumy, ktorých prekročením vzniká povinnosť závierku overovať audítorom, oproti súčasnosti zdvojnásobiť. Podmienka obratu sa tak navrhuje zvýšiť na štyri milióny eur a podmienka veľkosti majetku na dva milióny eur.

V zákone sú tri podmienky

Zákon o účtovníctve pritom stanovuje, že obchodné spoločnosti a družstvá musia dať auditovať svoje výsledky po naplnení minimálne dvoch z troch stanovených podmienok.

Okrem výšky obratu a sumy majetku je tretím kritériom počet zamestnancov. Aktuálne je suma majetku určená vo výške jeden milión eur, výška obratu na dva milióny eur a počet zamestnancov je stanovený na 30 ľudí. Kritérium počtu zamestnancov spomínaný návrh novely, ktorý rezort financií predložil do pripomienkového konania, nemení.

Zmeny by mali byť platné od budúceho roka

Pripomienkové konanie k návrhu novely zákona bude trvať do 13. júna tohto roka. Následne návrh poputuje na rokovanie kabinetu a neskôr budú o ňom rozhodovať poslanci v pléne Národnej rady SR. Návrh pritom počíta s tým, že parametre pre posúdenie povinnosti auditovania účtovnej závierky firiem sa upravia tak, aby sa prvýkrát uplatnili za účtovné obdobie, ktoré sa začína 1. januára 2020.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame