Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com
15. októbra 2018 10:13 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Tretí štvrťrok priniesol na slovenskom realitnom trhu stagnáciu cien nehnuteľností

Ceny bytov na Slovensku sa v treťom štvrťroku ustálili, ich ponuka je však podľa realitného portálu Nehnuteľnosti.sk extrémne nízka.

Tretí štvrťrok tohto roka priniesol na slovenskom realitnom trhu stagnáciu cien nehnuteľností, ceny bytov sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku takmer nezmenili. Ponuka bytov na predaj je však na Slovensku momentálne extrémne nízka, a to Slováci v uplynulom štvrťroku vyhľadávali byty a domy ešte vo väčšej miere ako rok predtým, takmer o 7 %. Informoval o tom na základe svojich dát realitný portál Nehnuteľnosti.sk.

Pri porovnaní medzištvrťročných cien 2-izbových bytov je celoslovenský priemer nárastu len 0,08 %. Cenovky dvojizbových bytov sa hýbali výraznejšie smerom nahor podľa údajov Nehnuteľnosti.sk iba v bratislavskom Starom meste, v Nitre a v Žiline. V prípade 3-izbových bytov je nárast priemerných cien o niečo vyšší (1,43 %), čo je síce podľa realitného portálu mierny nárast, ale len polovičný v porovnaní s predošlou medzikvartálnou zmenou. Najvyšší medzištvrťročný nárast cien u trojizbových bytov v krajských mestách bol zaznamenaný v bratislavskom treťom obvode a v Nitre.

Na rast už nie je priestor

„Na ďalší rast cien nehnuteľností už nie je priestor ani vertikálne, ani horizontálne. Realitný trh sa však v tomto období vyznačuje extrémne nízkou ponukou bytov na predaj,“ zhodnotil stav analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík. Podľa dát realitného portálu je napríklad v celej bratislavskej mestskej časti Petržalka na predaj len okolo 50 starších dvojizbových bytov. Aj ostatné mestá sú na tom obdobne. „Okolo 70 starších dvojizbových bytov nájdeme v Trnave, do 100 bytov na predaj zase v Nitre, Banskej Bystrici či Žiline. V Košiciach je ponuka širšia a v ponuke nájdeme približne 300 starších 2-izbových bytov. Ponuka 3-izbových bytov je o niečo širšia, ale aj tu nemôžeme hovoriť o prebytku ponuky,“ dodal Lazík.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame