Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net
19. októbra 2015 13:25 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Retailové vklady zrýchľovali tempo rastu aj v prvom polroku

Rast aj naďalej ťahali netermínované vklady.

Zrýchľujúci trend rastu retailových vkladov, ktorý začal v polovici roka 2014, pokračoval aj v prvom polroku tohto roka. Ako ďalej konštatovala Národná banka Slovenska (NBS), ku koncu júla vyrovnal dokonca hodnoty z roka 2012 s úrovňou rastu 6,8 % medziročne. Rast aj naďalej ťahali netermínované vklady, ku koncu júla dosiahol 16,7 %. V apríli sa stali dominantnou kategóriou a predstihli termínované, ktoré si udržovali stabilnú mieru poklesu okolo 4 % v období od polovice roka 2013 až do konca júla 2015.
Vklady do jedného roka rástli
Denné vklady a vklady so splatnosťou do sedem dní medziročne zrýchľovali tempo poklesu. Termínované vklady s viazanosťou do jedného roka, ktorých podiel je najväčší, stabilne rástli tempom okolo troch percent, čo je podľa NBS v súlade s ich niekoľkoročným trendom. Splatnosti od jedného do piatich rokov zaznamenávali naďalej pokles, hoci miernejší než v predchádzajúcom období. Vklady s viazanosťou nad päť rokov, čiže takmer výlučne tie v stavebných sporiteľniach, rástli stabilne priemerným tempom okolo osem percent.
Záujem o vyšší výnos
Pri voľbe banky pre termínovaný účet klienti aj v prvom polroku preferovali tie, ktoré ponúkali vyššie úrokové sadzby. Priemerné hodnoty na nových termínovaných zmluvách predstavovali 1,28 %. Trhové podiely v objeme vkladov sa podľa centrálnej banky zásadne nezmenili. Trojica najväčších bánk naďalej spravovala 55 % všetkých retailových vkladov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies