Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com
7. mája 2018 14:12 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Retailové vklady v minulom roku spomalili tempo rastu

K decembru 2016 medziročný nárast vkladov dosahoval 8,7 %, ku koncu vlaňajška to bolo 4,4 %.

V minulom roku sa rast retailových vkladov spomaľoval. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska vo svojej analýze, k decembru 2016 medziročný nárast vkladov dosahoval 8,7 %, ku koncu vlaňajška už len 4,4 %. Medziročný prírastok poklesol z 2,6 mld. eur na 1,5 mld. eur.

Dôvodom bolo podľa centrálnej banky tak prehĺbenie tempa poklesu termínovaných vkladov z úrovne 4,7 % v roku 2016 na 9,2 % na konci vlaňajška, ako aj spomalenie tempa rastu netermínovaných vkladov z 19,2 % na 12,8 % a vkladov s výpovednou lehotou z 16,3 % na 11,7 %.

Dominovali veľké banky

Koncentrácia stavu retailových vkladov sa podľa centrálnej banky naďalej zvyšovala v prospech štyroch veľkých bánk. Tie dosiahli 65 % trhu.

Stavebné sporiteľne si udržovali podiel na trhu tesne pod desiatimi percentami. Malé a stredne veľké banky spolu s pobočkami zahraničných bánk svoj podiel naďalej pozvoľna strácali.

Úročenie bolo nízke

Priemerné úrokové sadzby boli v minulom roku podľa Národnej banky Slovenska naďalej historicky nízke. Pri netermínovaných vkladoch už od decembra 2016 nepresiahli 0,05 % a aj v roku 2017 pokračovali v miernom poklese.

Pokles priemerných úrokových sadzieb na nové termínované vklady sa zastavil v januári 2017 na hodnote 0,3 %. Následne táto hodnota stagnovala, v poslednom štvrťroku dokonca vzrástla na 0,4 %, najmä pod vplyvom nárastu v malej skupine bánk. Úrokové sadzby na nové vklady s výpovednou lehotou poklesli počas vlaňajška z 0,4 % na 0,2 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame