Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodina, manželia
Ilustračné foto.
20. septembra 2017 14:42 BankyAktuality od voFinanciach.sk365 bank

Reč o peniazoch prestáva byť vo vzťahu tabu. Dokonca robí páry šťastnejšími

Peniaze vedia byť horúcou témou. Takmer polovica ľudí o nich začína diskutovať prvé tri mesiace vzťahu a šesť z desiatich tak robí najmenej raz za týždeň. Mnohí tvrdia, že práve rozprávanie sa o finančných cieľoch im napomáha k ich dosiahnutiu. Mladšie páry sú pritom otvorenejšie takejto debate. Millennials dokonca tvrdia, že sú vďaka tomu šťastnejší. Na druhej strane sú však peniaze pre časť populácie aj príčinou hádok. Ako si teda nepokaziť vzťah kvôli peniazom?

Pri diskusii o peniazoch často príde aj otázka spoločného rozpočtu. Mladší ľudia majú pritom väčšiu tendenciu mať financie oddelené (62 %). Celkovo má pritom takmer šesť z desiatich jeden spoločný účet a takmer polovica spoločnú kartu. Čo sa týka sporenia vo dvojici, tak polovica sa doň pustí až po svadbe, pričom 19 % tak neurobí ani po nej.

„Pri rozhodovaní o vzájomnom hospodárení môžu byť užitočné aj aplikácie, v rámci ktorých sa k jednému účtu vzťahuje viac kariet a ich užívatelia si určia koľko a na čo môžu minúť. Navzájom tak sledujú svoje výdavky a nepresiahnu stanovený rozpočet. Dokonca deťom môžu stanoviť ich vreckové, zablokovať niektoré typy platieb, či priamo komunikovať v appke a povoľovať výdavky nad rámec prideleného rozpočtu“, uvádza Marek Šupa, CEO 365.

Síce sa podľa prieskumov cítia šťastnejšie páry, ktoré častejšie hovoria o financiách, pre niektoré sú zároveň aj zdrojom ich hádok. Aj preto robí viac ako desatina (13 %) ľudí okolo peňazí tajnosti. Dokonca 35 % z nich sa tohto prístupu neplánuje nikdy vzdať. Najčastejšie pritom majú tajný bankový účet (35 %), zatajujú dlh na kreditke (23 %), či stav na účte (8 %).

Napriek tomu, že v populácii nájdeme aj tajnostkárov, 73 % ľudí sa zhoduje na tom, že práve zdieľanie informácií o finančných cieľoch napomáha k ich dosiahnutiu. V tomto prípade pritom nemusí ísť výhradne o partnera, ale aj o priateľov či rodinu, ktoré majú na človeka pozitívny vplyv. Finančná spôsobilosť je veľmi dôležitá v živote každého páru. Potvrdzuje to aj fakt, že 53 % mužov a 63 % žien by radšej zostalo single, ako žilo s niekým, kto nemá poriadok vo svojich financiách.

„S prehľadom vo financiách môžu napomôcť bankové aplikácie. Vďaka funkcii digital money management naše platby nielen kategorizujú, ale šikovné appky nás proaktívne upozornia, pokiaľ v našom rozpočte nastane nejaká anomália. Keď sme napríklad minuli viac, ako inokedy. Naopak, ak sa nám podarí našetriť, môžu nám odporučiť zhodnotenie úspor prostredníctvom investovania. Je to výhodnejšie, ako nechať ich ležať na bežnom účte, dopĺňa M. Šupa.

Komunikácia o peniazoch môže byť pre nás viac, či menej komfortná, no psychológovia, ale aj štatistiky sa zhodujú na tom, že má svoje opodstatnenie. Na to, ako ju ľahšie zvládnuť a ako si nepokaziť vzťah kvôli peniazom môžu poslúžiť aj nasledovné tipy:

1. Čím skôr, tým lepšie

Vytvorte základy vašich diskusií o peniazoch. Ak ich nebudete príliš odďaľovať, budú dostatočné stabilné do budúcna.

2. Pýtajte sa

Zdieľajte vaše predstavy a zaujímajte sa o to, ako budete spravovať financie v páre a ktoré výdavky budú spoločné, či oddelené. Plánujte spoločne a keď sa od svojho plánu vzdialite, máte sa opäť čoho pridržať.

3. Nebuďte tajnostkári

Problémom vo vzťahu nemusí byť téma peňazí ako taká, ale ak niečo pred tým druhým zatajíte. Komunikujte spolu preto radšej otvorene a vyhnete sa neželaným prekvapeniam.

4. Buďte empatickí

Komunikujte empaticky a so záujmom. Neobviňujte partnera proaktívne, radšej rozviňte diskusiu. Možno sa nakoniec aj niečo priučíte.

5. Pomôžte si bankovou aplikáciou

Vďaka inteligentným bankovým aplikáciám môžete mať lepší prehľad vo svojom hospodárení. Nemusíte mať pritom z peňazí stres, pretože šikovná appka bude mať vaše výdavky pod kontrolou a veľa vás aj naučí.

O 365 banke:

Sme banka pre dnešných ľudí. Veríme, že súčasné technológie nám umožňujú byť pre klienta naozaj užitočnými. Stačí si len zapnúť smartfón. Preto na Slovensko prinášame bankovníctvo, ktoré je postavené na princípe „mobile first“. V centre všetkého, čo robíme, je klient. Bankovníctvo budujeme tak, aby bolo preňho jednoduché, príjemné na používanie a inteligentné. Našou ambíciou je byť takou bankou, ktorú budete chcieť používať každý deň. 365.bank je odštepný závod Poštovej banky. Beta verziu mobilnej a webovej aplikácie si budete môcť vyskúšať už čoskoro. Viac na www.365.bank.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies