Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP
9. marca 2018 22:33 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating

Slovenská republika má od ratingovej agentúry Moody’s hodnotenie na úrovni A2 s pozitívnym výhľadom.

Ratingová agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating na úrovni A2 s pozitívnym výhľadom. Informuje o tom ministerstvo financií s tým, že pozitívny ratingový výhľad zvyšuje pravdepodobnosť vylepšenia ratingu v horizonte zhruba jeden a pol roka. „Agentúra toto rozhodnutie zdôvodňuje najmä priaznivým vývojom v oblasti hospodárskeho rastu a naďalej sa zlepšujúcimi výsledkami verejných financií,“ dodáva ministerstvo.

Agentúra pozitívne podľa rezortu financií hodnotí najmä dlhodobý hospodársky rast Slovenska, ktorý by mal do roku 2021 dosiahnuť v priemere 3,2 % ročne. Rast je pritom ťahaný nielen spotrebou domácností, ale aj rastúcim objemom investícií, rastúcou priemyselnou výrobou a zvyšujúcim sa objemom čistého exportu.

Ďalším dôvodom potvrdenia ratingu agentúrou Moody’s je podľa ministerstva zlepšujúca sa stabilita slovenských verejných financií. Agentúra pritom odhaduje, že hospodársky rast a lepší výber daní by mohol úroveň verejného dlhu do roku 2020 stlačiť na úroveň 45 % hrubého domáceho produktu. „Agentúra tiež oceňuje iniciatívy vlády na podporu investícií a hlbšiu integráciu Slovenska do globálnej ekonomiky, ako aj opatrenia zamerané na boj so súčasným nedostatkom pracovnej sily v ekonomike,“ dodáva ministerstvo financií.

Za riziká ďalšieho vývoja agentúra označila vysokú otvorenosť slovenskej ekonomiky a z dlhodobého hľadiska nepriaznivý demografický vývoj z dôvodu starnutia slovenskej populácie.

Rating Slovenskej republiky tak začiatkom tohto roka potvrdili všetky tri renomované ratingové agentúry. Prvá tak urobila koncom januára agentúra Standard and Poor’s, ktorá potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom, ktorú už začiatkom februára nasledovala agentúra Fitch Ratings, ktorá rovnako potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame