Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
2. novembra 2017 10:29 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Rast úverov súkromnému sektoru sa v treťom štvrťroku spomalil

Vklady vzrástli najmä v podnikovom sektore a indikujú oživenie reálnej ekonomiky.

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v septembri medzimesačne o 0,6 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), medziročná dynamika sa nepatrne spomalila o 0,1 percentuálneho bodu na 12 %. Dynamika úverov nefinančným spoločnostiam sa znížila v treťom štvrťroku z 2,6 % na 2 %. Naďalej to však podľa centrálnej banky vytvára predpoklady pre rast investičnej aktivity, keďže v rámci jednotlivých odvetví rástli úvery najmä v priemyselnej výrobe a v stavebníctve.

Medzikvartálny rast úverov domácnostiam sa mierne spomalil z 1 % na 0,8 %. Zároveň sa znížila aj medziročná dynamika o 0,3 percentuálneho bodu na 13 %. Úvery domácnostiam sú podľa centrálnej banky naďalej podporované nízkymi nominálnymi úrokovými sadzbami. Pravdepodobne sa viac tlmiaco prejavili makroprudenciálne opatrenia a stagnácia cien nehnuteľností. Nálada domácností zostáva viac-menej nezmenená, čo by mohlo podľa NBS viesť k miernemu spomaľovaniu rastu úverov v súlade s predpokladmi.

Vklady súkromného sektora vzrástli v septembri medzimesačne o 0,8 %. Medziročný rast sa spomalil o 0,2 percentuálneho bodu na 5 %. Medzikvartálny rast sa zrýchlil z úrovne 1,6 % na 2,2 %. Dynamicky rástli najmä vklady nefinančných spoločností, čo podľa NBS odzrkadľovalo postupné zlepšovanie tvrdých ukazovateľov v reálnej ekonomike. Domácnosti v treťom štvrťroku zvýšili vklady, avšak najpomalšie za posledné tri roky, teda o 1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame