Rast slovenskej ekonomiky sa v závere vlaňajška mierne zrýchlil

14. februára 2017 9:24
SITA
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
AKTUALIZOVANÉ 12:03

Medzikvartálne oproti tretiemu štvrťroku minulého roka slovenská ekonomika rástla o 0,8 %.

 Slovenské hospodárstvo v poslednom štvrťroku minulého roka rástlo medziročne o 3,1 %, oproti trojpercentnému rastu z tretieho kvartálu. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ), podľa ktorého po očistení výsledkov o sezónne vplyvy medziročný rast hrubého domáceho produktu v štvrtom kvartáli 2016 dosiahol 2,9 %. Medzikvartálne ekonomika na Slovensku v štvrtom štvrťroku oproti tretiemu kvartálu stúpla o 0,8 %. 

Spresnené údaje budú v marci

Celkovo sa pritom na Slovensku v posledných troch mesiacoch vlaňajška vyprodukoval hrubý domáci produkt v objeme 20,943 mld. eur, čo predstavuje v bežných cenách medziročný nárast o 3 %. Detailnú štruktúru, ako aj spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu v štvrtom štvrťroku vlaňajška, Štatistický úrad SR zverejní 7. marca 2017.

Analytici hovoria o pozitívnom prekvapení

Mierne zrýchlenie hospodárskeho rastu v závere minulého roka je podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho malým, ale pozitívnym prekvapením. „V zásade sa ale nič na celkovom obraze nemení. Celoročný rast naplnil naše odhady na úrovni 3,3%,“ doplnil.

Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej sa dá očakávať, že motorom rastu slovenského hospodárstva boli v štvrtom štvrťroku tak domáci, ako aj zahraničný dopyt. „Darí sa hlavne spotrebe domácností, ktorej napomáha priaznivý vývoj na trhu práce – pokles miery nezamestnanosti, rast zamestnanosti a reálnych miezd pomáhajú zvyšovať disponibilný príjem domácností,“ konštatuje.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články