Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rast objemu úverov v eurozóne sa v apríli zastavil

ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

Objem úverov poskytnutých súkromnému sektoru eurozóny v apríli stagnoval po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci o 0,1 % posilnil, analytici očakávali rast o 0,2 %.

Rast objemu úverov poskytnutých v eurozóne domácnostiam a firmám sa v apríli zastavil. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnila Európska centrálna banka (ECB). Objem úverov poskytnutých súkromnému sektoru v apríli stagnoval po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci o 0,1 % posilnil, informovala ECB. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že objem pôžičiek domácnostiam a firmám v apríli stúpne o 0,2 %.

Slabé poskytovanie úverov firmám pôsobí negatívne na ekonomiku eurozóny. ECB pritom pred približne dvoma mesiaci začala realizovať masívny program tlačenia nových peňazí a tvorcovia menovej politiky vrátane šéfa ECB Maria Draghiho sú presvedčení, že Európska menová únia sa zotavuje.

Vklady klesli

ECB zároveň v piatok informovala, že objem vkladov v gréckych bankách v apríli klesol na sumu 139,4 mld. eur z marcovej úrovne 145 mld. eur. Aprílová výška vkladov v gréckych bankách bola najnižšia za viac ako desaťročie. V závere roka 2009 boli v gréckych bankách vklady v celkovom objeme vyše 240 mld. eur.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 29. mája 2015 12:02Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...