Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
29. mája 2015 12:02 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Rast objemu úverov v eurozóne sa v apríli zastavil

Objem úverov poskytnutých súkromnému sektoru eurozóny v apríli stagnoval po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci o 0,1 % posilnil, analytici očakávali rast o 0,2 %.

Rast objemu úverov poskytnutých v eurozóne domácnostiam a firmám sa v apríli zastavil. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnila Európska centrálna banka (ECB). Objem úverov poskytnutých súkromnému sektoru v apríli stagnoval po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci o 0,1 % posilnil, informovala ECB. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že objem pôžičiek domácnostiam a firmám v apríli stúpne o 0,2 %.

Slabé poskytovanie úverov firmám pôsobí negatívne na ekonomiku eurozóny. ECB pritom pred približne dvoma mesiaci začala realizovať masívny program tlačenia nových peňazí a tvorcovia menovej politiky vrátane šéfa ECB Maria Draghiho sú presvedčení, že Európska menová únia sa zotavuje.

Vklady klesli

ECB zároveň v piatok informovala, že objem vkladov v gréckych bankách v apríli klesol na sumu 139,4 mld. eur z marcovej úrovne 145 mld. eur. Aprílová výška vkladov v gréckych bankách bola najnižšia za viac ako desaťročie. V závere roka 2009 boli v gréckych bankách vklady v celkovom objeme vyše 240 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame