Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Práca
Ilustračné foto. pixabay.com
4. decembra 2015 9:38 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast našej ekonomiky zrýchlil na 3,7 %

AKTUALIZOVANÉ

V medzikvartálnom porovnaní v treťom štvrťroku oproti druhému štvrťroku vzrástla ekonomika Slovenska o 0,9 %.

Slovenské hospodárstvo v treťom kvartáli pridalo na dynamike. Štatistický úrad SR dokonca ešte navýšil údaj o hospodárskom raste z novembrového rýchleho odhadu o 0,1 percentuálneho bodu na 3,7 %. Medziročne tak bol reálny hospodársky rast vyšší o 1,3 percentuálneho bodu. V absolútnom vyjadrení tak Slovensko v treťom kvartáli vyprodukovalo hrubý domáci produkt v objeme 20,619 mld. eur, čo v bežných cenách znamenalo nárast o 3,4 %. V medzikvartálnom porovnaní v treťom štvrťroku oproti druhému štvrťroku rástla ekonomika Slovenska o 0,9 %.

V treťom štvrťroku najrýchlejší tohtoročný rast
Štatistici však revidovali aj údaje za predchádzajúce štvrťroky. Podľa aktuálnych čísel rástol hrubý domáci produkt v stálych cenách v prvom kvartáli o 2,9 % a v druhom štvrťroku o 3,4 %. Za celé prvé tri štvrťroky tohto roka tak dosiahla tvorba hrubého domáceho produktu 57,902 mld. eur, čo v bežných cenách znamenalo medziročný nárast o 3 %. V stálych cenách sa tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu medziročne zvýšilo o jeden percentuálny bod na 3,4 %.

Ťahúňom je domáci dopyt
Hospodársky rast v treťom štvrťroku pritom podporil opäť najmä domáci dopyt, ktorý sa medziročne zvýšil o 5,8 %. Rozhodujúcim faktorom jeho rastu bola vyššia tvorba hrubého kapitálu o 12,7 %, z toho tvorba hrubého fixného kapitálu o 17,3 %. Výdaje na konečnú spotrebu vzrástli medziročne v úhrne o 3,3 %, v tom na konečnú spotrebu verejnej správy o 5,2 %, na konečnú spotrebu domácností o 2,7 % a na konečnú spotrebu neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 4,2 %. Z pohľadu vonkajšieho dopytu sa oproti tretiemu štvrťroku vlaňajška zrýchlila dynamika rastu vývozu výrobkov a služieb o 5,3 percentuálneho bodu na 7,3 % a dovozu výrobkov a služieb o 8 percentuálnych bodov na 9,9 %.

Pridaná hodnota rástla najviac v stavebníctve
Reálny rast hrubého domáceho produktu bol generovaný vyššou pridanou hodnotou vytvorenou v stavebníctve o 9,8 %, vo finančných a poisťovacích činnostiach o 9,3 %, informačných a komunikačných činnostiach o 7,4 %, činnostiach v oblasti nehnuteľností o 4,4 %, veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov, doprave a skladovaní, ubytovaní a stravovaní o 3,7 %, priemysle o 2,8 % a vo verejnej správe, vzdelávaní a zdravotníctve a sociálnej pomoci o 1,3 %. Pridaná hodnota sa znížila v umení, zábave a rekreácii a ostatných činnostiach o 4 %, pôdohospodárstve o 2,1 % a v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 1,8 %. Pozitívne pôsobil aj vyšší výber čistých daní z produktov o 10,4 %.

Silný domáci dopyt analytikov neprekvapil
Štruktúra hospodárskeho rastu v treťom kvartáli tak pre analytikov nebola prekvapením. „V súlade so všeobecnými očakávaniami bol rast hrubého domáceho produktu ťahaný výlučne domácim dopytom,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák s tým, že zrýchlenie rastu vývozov ťahané silnejším dopytom v Európe bolo opäť viac ako plne kompenzované rastúcimi dovozmi, ktoré nahor ťahal silnejúci domáci dopyt. Príspevok čistého exportu k rastu ekonomiky bol tak opäť záporný, v porovnaní s predchádzajúcimi kvartálmi sa dokonca ešte zvýraznil.

Pomohli aj eurofondy
K rastu tak prispeli všetky zložky domáceho dopytu. Spotreba domácností bola najrýchlejšia za posledných šesť kvartálov. S blížiacimi sa voľbami sa zrýchlil aj rast spotreby vlády. Najvýraznejšie však k rastu hospodárstva opäť prispela tvorba investícií. Fixné investície dokonca rástli najrýchlejšie od polovice roka 2005. Svoju úlohu v tomto smere zohráva aj dočerpávanie eurofondov z druhého programového obdobia.

Eurofondy nahradili iné investície
Podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) mohlo pritom zrýchlené čerpanie eurofondov od začiatku tohto roka vygenerovať približne tretinu z medziročného rastu hrubého domáceho produktu. „To však neznamená, že bez eurofondov by bol hrubý domáci produkt nižší o celú tretinu, pretože eurofondy pravdepodobne vytesnili a nahradili časť investícií a verejnej spotreby, ktoré by boli v štandardnom rozsahu realizované z vlastných alebo úverových zdrojov,“ píše menový úsek centrálnej banky.

V budúcom roku by sme mali rásť na úrovni okolo 3,5 %
Niektorí analytici na základe zverejnených dát prehodnocujú aj svoje výhľady na celoročný vývoj. Slovenská sporiteľňa napríklad zvyšuje odhad hospodárskeho rastu na tento rok o 0,2 percentuálneho bodu na 3,4 %. Ekonomiku by podľa analytičky sporiteľne Kataríny Muchovej mali aj naďalej ťahať investície, spotreba domácností a spotreba vlády. „Efekt eurofondov v budúcom roku už nebude tak výrazný ako v tomto roku, avšak ekonomika by mala rásť aj budúci rok tempom okolo 3,5 %,“ tvrdí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies