Rast našej ekonomiky by mal byť stabilný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Práca, ľudia, ekonomika
Ilustračné foto. pixabay.com

Hoci vyprchá efekt dobiehajúcich eurofondov z končiaceho programového obdobia, Slovensko by si malo udržať hospodársky rast nad troma percentami.

Slovenská ekonomika by mala v budúcom roku rásť podobným tempom ako v tomto roku. A to napriek tomu, že sa skončí efekt dobiehajúcich eurofondov z končiaceho programového obdobia. Ekonomiku by mal naďalej ťahať domáci dopyt, aj keď podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej by k rastu mohol prispieť aj pozitívny vplyv zahraničného obchodu. „Rast verejných investícií by mal spomaliť po dynamickom raste v roku 2015, keď sa čerpanie eurofondov vráti na nižšie úrovne. Na druhej strane, príchod Jaguar Land Rover na Slovensko by mohol pomôcť sčasti vyvážiť túto zmenu a pozitívne prispieť k domácemu dopytu,“ tvrdí.

Analytici vidia viacero rizík
Ekonomika by tak podľa Muchovej mohla v budúcom roku stúpnuť o 3,5 %. Možnými rizikami pre rast slovenskej ekonomiky však ostáva pokračujúce geopolitické napätie, krehký rast eurozóny a dopad spomaľovania čínskej ekonomiky na Európu. „Na druhej strane, pozitívne riziko predstavuje prejavenie sa vplyvu kvantitatívneho uvoľňovania v reálnej ekonomike či pokračovanie nízkych cien ropy. Slovensko ropu dováža, takže nižšia cena ropy znamená nižšie produkčné náklady a tým môže pozitívne vplývať na rast ekonomiky,“ dodáva analytička.

Nemecko sa bude musieť vyrovnať aj s problémami Volkswagenu
Podobne vníma riziká pre vývoj slovenského hospodárstva v ďalšom období aj analytička Dominika Ondrová z Poštovej banky. „Keďže notoricky známa poučka hovorí, že sme malou, otvorenou ekonomikou, veľa bude závisieť od vývoja našich hlavných obchodných partnerov, na čele s Nemeckom,“ konštatuje. Nemecko sa pritom bude musieť v budúcom roku pasovať s utečeneckou krízou, ale aj s kauzou „dieselgate“, ktorá môže naštrbiť dôveru v produkty so značkou „made in Germany“. Globálny vývoj bude ovplyvnený aj vývojom rozvíjajúcich sa ekonomík, či geopolitickým napätím vo svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať