Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Práca
Ilustračné foto. pixabay.com
29. decembra 2015 10:43 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast našej ekonomiky by mal byť stabilný

Hoci vyprchá efekt dobiehajúcich eurofondov z končiaceho programového obdobia, Slovensko by si malo udržať hospodársky rast nad troma percentami.

Slovenská ekonomika by mala v budúcom roku rásť podobným tempom ako v tomto roku. A to napriek tomu, že sa skončí efekt dobiehajúcich eurofondov z končiaceho programového obdobia. Ekonomiku by mal naďalej ťahať domáci dopyt, aj keď podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej by k rastu mohol prispieť aj pozitívny vplyv zahraničného obchodu. „Rast verejných investícií by mal spomaliť po dynamickom raste v roku 2015, keď sa čerpanie eurofondov vráti na nižšie úrovne. Na druhej strane, príchod Jaguar Land Rover na Slovensko by mohol pomôcť sčasti vyvážiť túto zmenu a pozitívne prispieť k domácemu dopytu,“ tvrdí.

Analytici vidia viacero rizík
Ekonomika by tak podľa Muchovej mohla v budúcom roku stúpnuť o 3,5 %. Možnými rizikami pre rast slovenskej ekonomiky však ostáva pokračujúce geopolitické napätie, krehký rast eurozóny a dopad spomaľovania čínskej ekonomiky na Európu. „Na druhej strane, pozitívne riziko predstavuje prejavenie sa vplyvu kvantitatívneho uvoľňovania v reálnej ekonomike či pokračovanie nízkych cien ropy. Slovensko ropu dováža, takže nižšia cena ropy znamená nižšie produkčné náklady a tým môže pozitívne vplývať na rast ekonomiky,“ dodáva analytička.

Nemecko sa bude musieť vyrovnať aj s problémami Volkswagenu
Podobne vníma riziká pre vývoj slovenského hospodárstva v ďalšom období aj analytička Dominika Ondrová z Poštovej banky. „Keďže notoricky známa poučka hovorí, že sme malou, otvorenou ekonomikou, veľa bude závisieť od vývoja našich hlavných obchodných partnerov, na čele s Nemeckom,“ konštatuje. Nemecko sa pritom bude musieť v budúcom roku pasovať s utečeneckou krízou, ale aj s kauzou „dieselgate“, ktorá môže naštrbiť dôveru v produkty so značkou „made in Germany“. Globálny vývoj bude ovplyvnený aj vývojom rozvíjajúcich sa ekonomík, či geopolitickým napätím vo svete.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies