Rast hypoték zlepšuje zábezpeku krytých dlhopisov v SR

3. júna 2015 18:17
SITA
úvery, bývanie
Ilustračné foto Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net

Podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Moody’s zábezpeku slovenských krytých dlhopisov zlepšuje rast objemu hypoték v krajine, zmenšenie podielu klasifikovaných hypotekárnych úverov a perspektíva rastu cien obytných nehnuteľností.

Rast objemu hypotekárnych úverov na Slovensku a pokles objemu klasifikovaných úverov pozitívne pôsobí na kryté dlhopisy na Slovensku. Uviedla to v stredu vo vyhlásení medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. „Objem hypotekárnych úverov bol v marci 2015 medziročne vyšší o 11,7 %, čo je výraznejší rast v porovnaní s priemerným tempom rastu na úrovni 3,3 % za posledných päť rokov. Je to vďaka nízkym nákladom na požičiavanie si a zlepšeniu perspektívneho trhu s obytnými nehnuteľnosťami,“ povedal Tomas Rodriguez-Vigil, analytik agentúry Moody’s. „Akýkoľvek vhodný hypotekárny úver v bilancii poisťovne bude podporovať slovenské kryté dlhopisy v prípade insolventnosti poisťovne,“ dodal.

Agentúra Moody’s zároveň poznamenáva, že podiel klasifikovaných hypotekárnych úverov na celkovom objeme takýchto úverov na Slovensku v marci 2015 klesol na 2,3 % z úrovne 3 %, na ktorej bol v marci 2010. Navyše Moody’s predpokladá mierny rast cien obytných nehnuteľností na Slovensku v najbližších dvoch rokoch vzhľadom na dobré prognózy rastu hrubého domáceho produktu (HDP) a zlepšovanie miery nezamestnanosti.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články