Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júna 2015 18:17 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Rast hypoték zlepšuje zábezpeku krytých dlhopisov v SR

Podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Moody’s zábezpeku slovenských krytých dlhopisov zlepšuje rast objemu hypoték v krajine, zmenšenie podielu klasifikovaných hypotekárnych úverov a perspektíva rastu cien obytných nehnuteľností.

Rast objemu hypotekárnych úverov na Slovensku a pokles objemu klasifikovaných úverov pozitívne pôsobí na kryté dlhopisy na Slovensku. Uviedla to v stredu vo vyhlásení medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. „Objem hypotekárnych úverov bol v marci 2015 medziročne vyšší o 11,7 %, čo je výraznejší rast v porovnaní s priemerným tempom rastu na úrovni 3,3 % za posledných päť rokov. Je to vďaka nízkym nákladom na požičiavanie si a zlepšeniu perspektívneho trhu s obytnými nehnuteľnosťami,“ povedal Tomas Rodriguez-Vigil, analytik agentúry Moody’s. „Akýkoľvek vhodný hypotekárny úver v bilancii poisťovne bude podporovať slovenské kryté dlhopisy v prípade insolventnosti poisťovne,“ dodal.

Agentúra Moody’s zároveň poznamenáva, že podiel klasifikovaných hypotekárnych úverov na celkovom objeme takýchto úverov na Slovensku v marci 2015 klesol na 2,3 % z úrovne 3 %, na ktorej bol v marci 2010. Navyše Moody’s predpokladá mierny rast cien obytných nehnuteľností na Slovensku v najbližších dvoch rokoch vzhľadom na dobré prognózy rastu hrubého domáceho produktu (HDP) a zlepšovanie miery nezamestnanosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame